Поділ «Укрнафти» між двома її власниками - Ігорем Коломойським (із партнерами Геннадієм Боголюбовим і Ігорем Палицею) та НАК «Нафтогаз України», - вдало співпав з непересічними успіхами олігарха в судах щодо відшкодування йому так званого "спірного газу". Про це пише Ігор Маскалевич, кореспондент ZN.UA, у матеріалі «Розлучення року: Як Коломойський ділить «Укрнафту» з НАК «Нафтогаз України».
Ще наприкінці нульових років утворилася певна колізія: «Укрнафта», за ідеєю, — це компанія з участю держави у вигляді НАК «Нафтогаз України». А отже, вважалося, що вона має поставляти газ населенню, причому недорого. Але, на думку «Укрнафти», в її статутному фонді «не було й немає державної частки», а НАК — це звичайна комерційна компанія. Тож продавати газ населенню вона не повинна. У результаті газ усе-таки поставляли, але це як слід не оформлювалося й не оплачувалося, адже «Укрнафта» приймати платежі за низькою ціною не хотіла. Коломойський вирішив цей обсяг неналежно задокументованого поставленого газу відсудити у держави. Задум обростав рішеннями судів і домовленостями. У результаті утворився масив у 9,1 млрд кубометрів спірного газу різного ступеня юридичного оформлення.
«Укрнафта» хоче, щоб або газ повернули, або його оплатили за «ринковими цінами» і компенсували неодержаний прибуток (ще 10 млрд грн). НАКу ж потрібно, аби газ вважався купленим за «соціальними цінами», що діяли в 2007–2013 роках.
«Укранафта», контрольована олігархом, почувається впевненішою, заявляючи, що має документи, які підтверджують оприбуткування «Нафтогазом» для потреб населення газу в обсязі понад 3,1 млрд кубометрів. Інші ресурси газу (рішеннями правління) оприбутковувались як газ невизначеного власника. «Укрнафта» не сумнівається в тому, що ці ресурси (6 млрд кубометрів. — І.М.) — видобутий нею газ. І прозоро натякає, що «суперечка між «Укрнафтою» і «Нафтогазом» про розрахунки за газ теоретично може закінчитися укладанням мирової угоди, однак це справа часу й можливості сторін досягнути компромісу».
На думку «Укрнафти», «Нафтогаз» більше зацікавлений в укладанні мирової угоди. Адже у випадку доведення обґрунтованість її вимог у суді, суд стягуватиме з «Нафтогазу» ринкову вартість спірних обсягів газу. А от при мировій і ціни будуть іншими.
Зрозуміло, що під час поділу самої «Укрнафти» Коломойський використовує цей спірний газ як важіль впливу на НАК «Нафтогаз».
З іншими матеріалами автора можна ознайомитися за посиланням.