17 жовтня 2023 року Верховною Радою України прийнято за основу законопроєкт №10016 щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок. Враховуючи, що прийняття цього законопроєкту — одне із цьогорічних зобов’язань України перед МВФ, із його впровадженням не зволікатимуть. Про це пише Віктор Дрогомирецький, адвокат АО «ДІКСІ ЛЕКС», у статті «Податкові перевірки бізнесу: кого і коли вони торкнуться».
Закон дозволяє податковій службі включати в план-графік платників податків компанії, які виготовляють або реалізовують підакцизні товари, такі як алкоголь, тютюн, паливо тощо, а також компанії, що працюють у галузі грального бізнесу та фінансових послуг. Також перевірки торкнуться нерезидентів, які працюють в Україні через представництва чи відокремлені підрозділи.
Що стосується включення до плану-графіку інших платників податків, то перевірки здійснюватимуть щодо підприємств, які на основі сформованих показників за 2021 рік відповідають хоча б одному із таких критеріїв:
- якщо рівень сплати податку на прибуток на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі;
- якщо рівень сплати податку на додану вартість на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі . Важливо: цей критерій не поширюється на платників податків, у яких операції з вивезення товарів за межі митної території України становлять 25 і більше відсотків загальних обсягів постачання та одночасно рівень сплати податку на прибуток становить не менш як 50% рівня сплати податку на прибуток у відповідній галузі;
- якщо дебіторська заборгованість перевищує кредиторську заборгованість більш як у два рази;
- якщо загальна сума витрат, відображених у податковій декларації про майновий стан і доходи, становить 75 або більше відсотків суми загального річного доходу, задекларованого у такій декларації, за умови, що сума загального річного доходу, отриманого від провадження підприємницької діяльності, становить 10 млн грн і більше;
- якщо нарахування та/або виплата податковим агентом — юридичною особою доходів у вигляді заробітної плати в розмірі менше середньої заробітної плати по підприємствах відповідної галузі у відповідному регіоні.
Проте це не стосується експортерів, у яких експорт основного товару становить більш як 25% від усього обсягу експортних операцій.
Попри те, що перевірки не будуть масовими, вони все ж торкнуться значної частини підприємств. Оскільки візит податківців — це свого роду фактор стресу для бізнесу, важливо бути готовим до нього. Для цього компанії можуть стежити за затвердженими планами-графіками перевірок на сайті податкової, аби заздалегідь визначитися, чи правомірним було включення підприємства до плану-графіка та чи дійсно компанія підпадає під визначені законом критерії.