Київ і Москва домовляються про управління ГТС без Європи

Поділитися
Київ і Москва домовляються про управління ГТС без Європи Україна може "здати" Росії трубу через жорсткі умови ЄС
Україна може піти на створення двостороннього консорціуму з управління газовою трубою з Росією через посилення умов видачі кредиту від ЄБРР.

Росія і Україна почали переговори про створення двостороннього газового консорціуму з управління українською газотранспортною системою (ГТС) - без участі європейської сторони.

Про це пише "Комерсант-Україна" з посиланням на джерела у російському "Газпромі" і українському Міненерго. За їхніми даними, це питання обговорювалося минулого тижня під час зустрічі віце-прем'єра Юрія Бойка і голови правління "Газпрому" Олексія Міллера; на цьому тижні обговорення продовжиться.

Як розповіли журналістам у "Газпромі", Україна вимагає від монополії, щоб майбутній консорціум був створений на паритетних засадах і не володів, а лише керував ГТС.

"Нам сказали, що в договорі повинен бути зафіксований принцип, за яким ми повинні транспортувати не менше 60 млрд кубометрів газу на рік і гарантовано оплатити послуги з транзиту на суму 2,2 млрд доларів", - зазначив він.

За його словами, сторони поки обговорюють, чи буде застосовуватися принцип ship-or-pay (постачай або плати), а також можливу відмову української сторони від принципу рівного доступу до ГТС, закладеного в її угоді з Енергетичним співтовариством.

Росія наполягає, що вирішувати, як і чий газ прокачуватиметься, слід майбутньому консорціуму. Ціна газу для України повинна бути знижена до 280 доларів за тисячу кубометрів. "Питання про інтеграцію України в Митний союз як засіб зниження ціни газу вже не стоїть", - запевнив співрозмовник видання.

Офіційно сторони не коментують переговори. Але джерело у Міненерго пояснило, що Україна змушена піти на створення консорціуму без участі європейської сторони.

Це викликано тим, що в Європейському банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) посилили умови видачі кредиту на модернізацію ГТС.

Нагадаємо, відповідну угоду Україна, Єврокомісія, ЄБРР, Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) і Світовий банк підписали в 2009 році. Загальний обсяг програми оцінювався в 5 млрд доларів, причому перші 300 млн пообіцяли виділити ЄБРР і ЄІБ за умови проведення масштабних реформ в енергетичному секторі.

Як пише "КоммерсантЪ", на вимогу ЄБРР для виділення кредиту на 308 млн доларів необхідне підписання урядом України угоди про проведення багаторічної програми реформ, узгодженої з Єврокомісією і міжнародними фінансовими організаціями, а також відновлення співпраці з МВФ.

Також необхідно виділити позичальника - "Укртрансгаз" - зі складу НАК "Нафтогаз України" і ухвалити Кодекс газових мереж, в якому буде зафіксовано принцип рівного доступу до ГТС.

Джерело у Міненерго звернуло увагу, що вимог щодо відновлення співпраці з МВФ, як і про прийняття Кодексу газових мереж, раніше не було.

"Щоразу виникають все нові і нові умови, і Україна розцінює це як прагнення затримати видачу кредиту", - пояснив він.

Нагадаємо, минулого тижня президент Віктор Янукович розкритикував Енергетичний союз за відсутність сприяння Україні.

"Коли Росія виставила нам рахунок на 7 млрд доларів - це штрафні санкції, - ми сподівалися, що отримаємо коментарі з цього приводу з боку Енергетичного співтовариства", - заявив Янукович. За його словами, відповіді на відповідний запит не надійшло. Президент також зазначив, що Україна неодноразово надсилала листи в ЕС з приводу газових відносин з Росією, проте відповіді не отримала жодного разу. !zn

Читайте також:

Кожара: Панування "Газпрому" в Україні зламано

"Газпром" новими претензіями хоче змусити Україну здати ГТС, - експерти

S&P не вірить у "газову незалежність" України від Росії

Азаров образився на ЄС, що той не захистив перед Росією українську ГТС

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі