Китай є союзником Росії? Допомагає РФ на міжнародній арені чи вдає це? У росЗМІ продовжують розповсюджувати інформацію про те, що Китай підтримує РФ. Проте, якщо детально аналізувати інформацію, то на реальні дії Пекін не вирішується. Про це також пишуть деякі росЗМІ.
Деякі експерти говорять про дипломатичну підтримку Москви Пекіном, яка зокрема мала місце в ООН: «В ООН було сім голосувань щодо Росії та її дій (за спецоперацією в Україні - ред.) – практично у всіх цих голосуваннях Китай утримався, а в одному У цьому випадку повністю підтримав Росію», – нагадав професор Дипломатичної школи Джорджтаунського університету Івен Медейрос.
Інші ж упевнені в тому, що: «Пекін займає вичікувальну позицію», «Китай не порушуватиме західні санкції через РФ», «Китай найважливіший торговий партнер для Росії, але не навпаки», «Китай завжди діятиме в інтересах китайського народу », «Китаю вигідно, щоб Росія була слабкою» тощо. Іншими словами, Китай не є союзником РФ, а просто бізнес-партнером і не особливо надійним.
Подвійні стандарти
НещодавноThe Washington Post повідомляло, що Москва, як мінімум, двічі тиснула на Пекін з проханням запропонувати нові форми економічної підтримки. І, за словами джерел видання, президент Китаю Сі Цзіньпін доручив своїм найближчим радникам знайти засоби фінансової допомоги Росії, але без порушення санкцій.
"Те, що Китай намагається зробити - це бути з Росією, публічно сигналізувати про нейтралітет і не бути скомпрометованим у фінансовому плані. Багато хто з цих цілей суперечливий. Важко виконувати їх одночасно", - сказав американський чиновник.
Трохи цифр
До речі, залежність російської економіки від Китаю виражена значно більше, ніж навпаки: 2021 року лише 2,4% торговельного обсягу КНР припадало на Росію. Тобто РФ не входила до десятки найважливіших торгових партнерів Китаю. У той же час, угоди з Китаєм становили майже 18% російської зовнішньої торгівлі.
За оцінками російського Eurasianet.org, зараз КНР скорочує постачання в РФ високотехнологічного обладнання, обмежує співпрацю в космосі та нарощує торгові контакти з ЄС. Останнім часом багато китайських компаній вийшли з російського ринку або скоротили діяльність.
У сухому залишку
По-перше, для Китаю економічна вигода понад багато чого. Китай у партнерстві з Росією так і не переступив «червоних ліній», що викликало б серйозне невдоволення Заходу. Пекін дуже обережний, намагаючись не порушити введені проти РФ санкції, і став допомагати у сфері озброєнь.
«Були повідомлення різних медіа в березні, що цілком заслуговують на довіру, про те, що Росія запросила у Китаю допомогу у сфері звичайних озброєнь, а коли США про це дізналися і розголосили, Пекін вирішив, що на це не піде», - нагадав Медейрос.
По-друге, Китай та Росія не стануть союзниками найближчим часом. Зараз Китай постійно пристосовується до міжнародних санкцій проти РФ, які зростають.
«За нинішнього розвитку ситуації… нові санкції проти Росії підуть, і Китаю нема чого ризикувати, зв'язуючись із якимись російськими юридичними особами, які вже завтра можуть під цими санкціями опинитися», - каже один із провідних російських фахівців з Китаю, журналіст та старший експерт Фонду Карнегі Олександр Габуєв.
По-третє, важливість Китаю для РФ зростатиме. Насамперед, у галузі продажу енергоносіїв. І Китаю це цікаво, оскільки він зможе купувати на найвигідніших умовах:
«Здатність Китаю впливати на Росію зростає буквально на очах. З рішенням Євросоюзу про нафтове ембарго становище Росії стає ще більш уразливим, і її залежність від Китаю лише зростає. Так що, навіщо Китаю обговорювати зараз якісь проекти з Росією, якщо до кінця року Росія благатиме Китай піти на угоду?... Я чекаю, що років через п'ять Китай говоритиме РФ, щоб вона не продавала зброю Індії, бо це не подобається Китаю, і Росія, на жаль, буде змушена дотримуватися інструкцій», - додав Габуєв.