Уряд Хорватії виділив 31 липня один мільйон євро Всесвітній продовольчій програмі ООН (ВПП), щоб допомогти фермерам та виробникам продуктів харчування відновити роботу в регіонах, які найбільше постраждали від вибухонебезпечних предметів. Угоду підписали у Києві Міністр закордонних справ Хорватії Гордан Грлич Радман та директор ВПП ООН в Україні Метью Холлінгворт.
«Кошти будуть спрямовані на підтримку проекту, який спільно реалізують Всесвітня продовольча програма ООН та Продовольча і сільськогосподарська організація ООН у співпраці з Французьким фондом з розмінування», – йдеться у повідомленні ВПП.
Проект має на меті обстежити продуктивні сільськогосподарські землі на наявність мін та інших вибухонебезпечних предметів, розмінувати їх, де це необхідно, щоб відновити виробництво продуктів харчування і підтримати життєдіяльність сільських громад. Проект також надаватиме підтримку фермерам у відновленні ґрунтів та відновленні сільськогосподарського виробництва після того, як землі будуть визнані безпечними.
Робота вже ведеться в Харківській області, а в подальшому планується її розширення на Миколаївську та Херсонську області.
«Ми високо цінуємо підтримку партнерів, які надають донорську та міжнародну технічну допомогу для реалізації проектів з розмінування в Україні, зокрема Хорватії, яка має значний досвід у сфері розмінування. Кошти, залучені в рамках спільного Меморандуму з Хорватією та партнерами з ООН, будуть спрямовані на обстеження та очищення забруднених земель, які потенційно складають 174 тисячі квадратних кілометрів в Україні», – сказала на підписанні угоди перший віцепрем'єр-міністр України Юлія Свириденко.
Відомо, що Хорватія прийматиме Міжнародну донорську конференцію з гуманітарного розмінування в Україні 11-12 жовтня в Загребі. Конференція стане платформою для мобілізації додаткової міжнародної підтримки та ресурсів для ініціатив з розмінування в Україні.
Також 31 липня українська та хорватська сторони досягли домовленостей щодо можливості використання портів Хорватії на Дунаї та в Адріатичному морі для експорту українського зерна – на тлі виходу Росії з Чорноморської зернової ініціативи та руйнування нею української портової інфраструктури. Раніше Хорватія вже пропонувала надати свою залізничну мережу та порти в Адріатичному морі для експорту українського зерна.