Національна валюта Казахстану, тенге, обвалилася на 26% по відношенню до долара після рішення уряду і Нацбанку з 20 серпня перейти до плаваючого курсу гривні, повідомляє "Інтерфакс".
Згідно з повідомленням, в середньому за 1 долар в казахстанських комерційних банках почали давати 60 тенге більше, ніж днем раніше.
Як заявив напередодні прем'єр-міністр Казахстану Карім Масімов, національний банк Казахстану спільно з урядом схвалили перехід до нової грошово-кредитної політики, заснованої на режимі інфляційного таргетування. Валюта переходить до вільно плаваючого обмінного курсу.
За його словами, обмінний курс тенге буде формуватися на основі ринкового попиту і пропозиції.
"Національний банк не буде втручатися у формування ринкового рівня обмінного курсу тенге, але залишає за собою можливість участі на внутрішньому валютному ринку шляхом проведення валютних інтервенцій у разі виникнення загрози дестабілізації фінансової системи країни", - пояснив прем'єр.
На думку представників казахстанського уряду, формування курсу на основі ринкового попиту і пропозиції і без втручання з боку держави створить передумови для відновлення економічного зростання і зниження інфляції.
Таким чином, зміни обмінного курсу будуть відбуватися як у бік послаблення, так і у бік зміцнення, що буде визначатися ситуацією у світовій економіці.
Рівнятися на Канаду та Австралію
Влада Казахстану, представляючи нововведення, підкреслила, що для їхньої країни - це новий процес, до цього в Казахстані такого досвіду немає. Проте, відзначають в казахстанському уряді, був уважно вивчений досвід інших країн, "Казахстан довго до цього готувався".
При цьому Масімов поставив у приклад для Казахстану Канаду та Австралію, та зауважив, що відтепер його країна буде рівнятися на досвід цих країн.
"Я вважаю, що з урахуванням структури нашої економіки, з урахуванням ситуації на світових ринках, найбільш відповідними орієнтирами для нас є Австралія і Канада. Тому за структурою економіки ми свою економічну політику будемо орієнтувати в напрямку цих двох країн. Вони схожі на нас, вони на більш високому рівні розвитку перебувають, і ми будемо будувати свою політику, виходячи з досвіду цих країн", - підкреслив Він.
Україна відмовилася від індикативного курсу валют і перейшла на "плаваючий" в лютому 2015 року, що також супроводжувалося різким обвалом гривні, - тоді гривня впала практично вдвічі, проте через певний час НБУ вдалося стабілізувати її до показників 21-22 грн за долар.
У 2015 році Казахстан вступив у Всесвітню торгову організацію.