Кабмін пропонує скасувати заборону на експорт лісу та ввести його продаж через аукціони

Поділитися
Кабмін пропонує скасувати заборону на експорт лісу та ввести його продаж через аукціони Україну змушують скасувати заборону на експорт лісу-кругляка © Андрій Товстиженко, DT.UA
Уряд також пропонує встановити обов'язковість ведення електронного обліку деревини всіма постійними лісокористувачами.

Кабінет міністрів запропонував Верховній Раді скасувати заборону на експорт необробленої деревини і врегулювати цей ринок шляхом введення її продажу через аукціони. Відповідний урядовий законопроект №4286 зареєстрований в Раді 22 березня.

У пояснювальній записці до законопроекту зазначено, що прийнятий в минулому році 10-річний мораторій на експорт необробленої деревини суперечить зобов'язанням України в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, а також умов надання Україні міжнародної макрофінансової допомоги.

Кабмін пропонує вирішити проблему заборони експорту необробленої деревини комплексно, для чого міжвідомча робоча група на чолі із заступником міністра економічного розвитку і торгівлі Наталією Микольською розробила цей законопроект.

Разом з відміною мораторію в проекті закону уряд пропонує прийняти заходи для боротьби з тіньовим обігом деревини шляхом введення продажу на аукціонах необроблених лісоматеріалів підприємствами-постійними лісокористувачами.

При цьому спочатку деревина на аукціонах буде пропонуватися компаніям-резидентам України, а потім непродані обсяги – компаніям-нерезидентам.

При цьому уряд також пропонує встановити обов'язковість ведення електронного обліку деревини всіма постійними лісокористувачами з метою проведення моніторингу рубок, врегулювання обліку і контролю використання деревини, охорони лісу та запровадження європейських стандартів.

Як повідомлялося, навесні 2015 року Верховна Рада ухвалила закон, яким на 10 років заборонила експорт лісу-"кругляка" (лісоматеріалів і пиломатеріалів в необробленому вигляді), при цьому заборона на експорт лісоматеріалів деревних порід (крім сосни) вводиться з 1 листопада 2015 року, а деревних порід сосни – з 1 січня 2017 року.

Закон був прийнятий Радою 9 квітня, але президент Петро Порошенко підписав законлишь через три місяці, 8 липня.

Як писало DT.UA у статті "Дрова замовляли?", нині у лісах Карпат і Полісся відбувається самовільна, безперервна, незаконна вирубка лісів, яка завдає значних економічних збитків нашій державі, паралельно підриваючи екологічну безпеку, що призводить до непередбачуваних наслідків.

Чималу частку законно й незаконно вирубаного лісу продають на Захід, тобто на експорт. Подальшим вирубкам українських лісів сприяють високі ціни, а також попит на деревину. Вони завдають великої шкоди передусім дубовим лісам. Водночас вирубують дедалі більше хвойних дерев (сосен та ялини) у Карпатах.

При цьому ліс, який вирубують, майже не надходить на підприємства для його подальшої обробки, а цілком і повністю експортується як необроблена деревина. Внаслідок таких дій у країні знищено й зупинено сотні переробних підприємств, зліквідовано тисячі робочих місць, наша держава недоотримує значних сум прибутку й перетворюється на сировинну базу для інших держав.

Зате західні сусіди України - Польща, Словаччина та Румунія - припинили промислове вирубування лісу в Татрах і Карпатах. Більше того, Угорщина, Румунія, Австрія та Словаччина здійснюють державну підтримку придбання української деревини шляхом надання дотацій фірмам, які постачають необроблену деревину в їхні країни.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі