Кабінет міністрів України встановив граничний обсяг видачі фінансових казначейських векселів для погашення заборгованості з різниці у тарифах на теплову енергію до 2013 року на рівні 2 млрд 850,63 млн грн.
Відповідну постанову Кабінету міністрів №720 від 26 вересня опубліковано у газеті "Урядовий кур'єр" у суботу, 12 жовтня.
Цим документом уряд доручив МінЖКГ терміново затвердити форми примірного доручення органу Державної казначейської служби та примірного договору про проведення розрахунків між підприємствами, що надають послуги з теплопостачання та постачальниками природного газу для погашення заборгованості за використаний природний газ із застосуванням казначейських векселів.
- Кабмін хоче погасити тарифні борги векселями
Як повідомлялося, казначейські векселі випускаються для реструктуризації бюджетної заборгованості на 1 січня 2013 року, у тому числі з різниці у тарифах на теплову енергії, водопостачання, і підтвердженого відшкодування податку на додану вартість (ПДВ) на суму понад 500 тис. грн.
У випадку боргу з різниці тарифів векселями буде оформлятися заборгованість на суму понад 10 тисяч грн, а їхні одержувачі зобов'язані будуть направляти векселі на сплату за газ і для застави за кредитами для погашення заборгованості за спожиті енергоресурси.
Кабмін повинен також визначити граничну суму випуску казначейських векселів для розрахунків з відшкодування ПДВ. Раніше Міндоходів оцінювало цю суму в 12 млрд грн.
Окрім того, уряд вніс до Ради законопроект, який вже пройшов перше читання, і дозволяє використовувати векселі для погашення заборгованості з різниці у тарифах на теплову енергію та водопостачання.
Згідно з даними уряду, станом на 1 січня 2013 року держбюджет заборгував місцевим бюджетам з різниці у тарифах на теплову енергію для населення 3,9 млрд грн. До 1 вересня ця сума збільшилася до 10,6 млрд грн. Борги держбюджету перед місцевими бюджетами з різниці у тарифах на водопостачання та водовідведення, що складали на початку року 4,4 млрд грн, до 1 вересня збільшилися до 8,2 млрд грн.
Як зазначають у Кабміні, саме заборгованість держбюджету з різниці в тарифах є ключовою причиною, через яку підприємства тепло- та водопостачання не можуть повною мірою розраховуватися за енергоносії. Так, підприємства ТКЕ вже заборгували за імпортний природний газ понад 17,1 млрд грн. Це, у свою чергу, створює ризик для нормального проходження опалювального сезону 2013/2014.
Казначейський вексель є простим векселем, що не підлягає авалюванню і складається у документарній формі як електронний документ з використанням електронних цифрових підписів. При цьому сума розбивається на п'ять рівних частин, на кожну з яких видається вексель з погашенням через один, два, три, чотири і п'ять років. Одержувач векселя може просити оформити його номіналом, меншим за 1 млн грн. Прибутковість казначейських векселів становить 5%, термін дії - до п'яти років.
Адміністратором системи електронного обігу казначейських векселів виступає "дочка" підконтрольного Нацбанку Розрахункового центру (РЦ), а сам РЦ забезпечує грошові розрахунки за векселями. Передбачається, що НБУ буде рефінансувати банки під заставу казначейських векселів. !zn
Читайте також:
Міндоходів: ПДВ-векселями може бути відшкодовано 12 млрд гривень
"Нафтогазу" дозволили перекривати газ теплокомуненерго, якщо вони не погасять борги