І от великий російський ринок капіталів повернувся. Він вже не такий "дикий і кудлатий", як колись, але все одно приваблює американські компанії. Зокрема, JP Morgan і Goldman Sachs несподівано потрапили в трійку лідерів серед укладачів угод у Росії. В цьому році вони отримали більше брокерських і андерайтерських зборів, ніж в минулому.
Про це на сторінках Forbes пише фінансовий оглядач Кенет Рапоза, додаючи, що брокерські збори - це саме те, що Картер Пейдж отримав він проведення угоди для "Роснефть". Під час виборчої кампанії в США Пейдж був радником з зовнішньої політики Дональда Трампа. Його ім'я часто згадують в якості яскравого прикладу зв'язків команди республіканця з Росією. Але, як зауважує Рапоза, його зв'язки з Москвою нічим не відрізняються від тих, які є у JP Morgan і Goldman Sachs. Вони, на думку автора, цілком законні, і інвестистори з Волл-Стріт хотіли б більше такої співпраці.
Представництва JP Morgan і Goldman Sachs у Москві станом на 20 квітня опинилися серед головних брокерів цього року. Угоди, якими вони займалися, включають випадки продажу часток, облігацій і кредитів, але лише цими сферами не обмежуються. За 12-місячний період, який закінчився 20 квітня, їхні банківські інвестиційні угоди зросли на 32% у порівнянні з аналогічним періодом 2016 року. Про це свідчать дані консалтингової фірми Freeman & Co. Ці два американські банки не сходили з лідерських позицій у Росії впродовж року.
Найбільшим лишається російський банк VTB Capital, якому належить 18% частка банківських інвестиційних зборів, що дорівнює 16 мільярдам доларів станом на 20 квітня. JP Morgan і Goldman Sachs впродовж п'яти років не з'являлися в трійці лідерів у Росії. Але тепер вони йдуть слідом за VTB Capital з частками по 11,4%, що дорівнює 10 мільярдам доларів від зборів у цьому році. Минулого року два американські банки займали шосту позицію в Росії.
"Якщо подивитися на пост-санційний період, ринок здається досить міцним. Цікаво те, що ми спостерігаємо, як західні банки цього року беруть на себе головні угоди. Goldman, Credit Suisse і Morgan Stanley займалися IPO "Детского мира", - сказав віце-президент Freeman & Co Джеффрі Нассоф.
Інвестиційні банки зі США втратили доступ до російських ринків капіталів через "квазісанкції", які Володимир Путін увів проти них у відповідь на західний тиск. Минулого року Росія повернулася на ринок облігацій, щоб перевірити, чи є попит на російські цінні папери. Коли вікно доступу до IPO і бондів відкрилося, російські емітенти були обережні у використанні іноземних посередників через страх бути покараними за порушення західних санкцій. З іншого боку, американські банки нервували не менше через це.
Автор нагадує, що Вашингтон запровадив санкції проти Росії в 2014 році після анексії Криму і розв'язання воєнної агресії проти України. Вони досить специфічні, але компанії лишаються обережними через минулий досвід. Приміром, США жорстко штрафували на порушення санкцій проти Ірану. BNP Paribas так був змушений заплатити 8,9 мільярдів доларів за банківські угоди з іранською стороною.
Санкції проти Росії не забороняють надавати консультаційні послуги. Таким чином, американським банкам можна виступати в ролі брокера для російських компаній. І ті, хто вже це зробив, впевнені, що не порушили санкційний режим. Серед таких сміливців опинилися два найбільші банки Волл-Стріт і один колишній соратник Трампа.
Нещодавно видання Wall Street Journal писало, що ExxonMobil просила США зробити для неї виключення в санкціях проти Росії. Нафтова компанія хотіла відновити спільні проекти з "Роснефть" пояснюючи це тим, що європейські конкуренти можуть витіснити її з Чорноморського регіону. Але Департамент юстиції відмовив їй. У свою чергу, колишній виконавчий директор ExxonMobil і нинішній Держсекретар США Рекс Тіллерсон самоусунувся від вирішення питань, пов'язаних зі своєю колишньою компанією.