ЄС рухається вперед у реалізації планів щодо запровадження податку на непередбачений прибуток, отриманий від заморожених активів російського Центрального банку. Про це повідомляє Bloomberg.
Однак поки що не йдеться про конфіскацію активів.
Міністри закордонних справ країн ЄС підтримали запровадження податку на непередбачені прибутки під час зустрічі в понеділок, 22 січня. Це питання обговорять посли країн Союзу пізніше на цьому тижні.
Союзники України в цілому згодні з тим, що Росія має заплатити за збитки, завдані війною. ЄС, країни G7 та Австралія заморозили близько 260 мільярдів євро (283 мільярди доларів) активів російського Центрального банку у вигляді цінних паперів і готівки, при цьому понад дві третини з них заморожені в країнах ЄС. Більшість активів, що знаходяться в ЄС, зберігаються в кліринговому центрі Euroclear, де минулого року було нараховано близько трьох мільярдів євро непередбачених прибутків від них.
Глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель заявив журналістам у понеділок, що під час зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС було досягнуто прогресу щодо податку на непередбачувані прибутки, і дискусії триватимуть.
Група країн, включаючи Німеччину, чітко дали зрозуміти, що вони виступають проти конфіскації російських активів через юридичні проблеми, повідомили джерела Bloomberg.
Минулого року зовнішньополітична служба ЄС запропонувала багатоетапний процес, який би спочатку визначив відповідні активи і виклав дії, які повинні виконати центральні депозитарії цінних паперів, що володіють цими коштами, до того, як будуть робитися наступні кроки. Ці кроки визначатимуть, як податок на непередбачені витрати застосовується до прибутку, отриманого від заморожених активів, і як ці кошти можна перераховувати до бюджету ЄС для передачі Україні. Витрати і національні податки будуть вираховуватися до того, як кошти будуть перераховані, повідомляло агентство Bloomberg.
США нещодавно дали зрозуміти, що вони можуть бути готові до повної конфіскації активів РФ. Але навіть менший крок щодо оподаткування прибутків просувається в ЄС повільно, оскільки кілька країн-членів і Європейський центральний банк стурбовані потенційним впливом цього кроку на стабільність євро.
Окремо, дебати щодо допомоги Києву досягли критичної точки, оскільки виникають питання про нагальні потреби України. Близько 100 мільярдів доларів допомоги залишаються заблокованими через політичні процеси у Вашингтоні та Брюсселі.
Скільки є доходів саме від заморожених російських активів і на що може розраховувати Київ, розповідає Тетяна Хутор у статті “Доходи від російських активів зростають. Чи використає їх Україна?”.