ЄС не зможе швидко передати Україні доходи від заморожених російських активів — Reuters

Поділитися
Кілька країн Союзу висловлюють застереження, тому швидкої угоди щодо цього питання не передбачається.

Наступного тижня виконавча влада Європейського Союзу має схвалити законодавчу пропозицію щодо використання доходів від заморожених російських активів, але сумніви у Франції, Німеччині та Бельгії означають, що Україна не отримає ці гроші найближчим часом. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на слова чиновників та дипломатичні джерела.

Очікується, що законопроект буде прийнятий 12 грудня, за два дні до заключного цього року саміту 27 лідерів ЄС. На кону стоять мільярди вкрай необхідної Києву бюджетної та військової допомоги, а також питання переговорів про вступ України в ЄС. Перспектива вето від Угорщини та бюджетні суперечки між країнами Союзу ставлять під сумнів шанси на досягнення угоди.

ЄС заявляє, що заморозив російські активи на суму близько 21,5 мільярда євро, а ще 300 мільярдів євро коштів російського центрального банку заблоковані в країнах ЄС та G7.

Близько 125 мільярдів євро з цієї суми зберігає бельгійська компанія Euroclear. Бельгія, яка є членом ЄС, але не входить до G7, підрахувала, що у 2023-2024 роках збере 2,3 мільярда євро податків з цієї суми, заявивши, що використає ці кошти на допомогу Україні.

Пропозиція Єврокомісії наступного тижня буде спрямована на запровадження стандартних правил роботи з такими активами в усіх країнах ЄС. Для її прийняття необхідна одностайна підтримка усіх 27 країн Союзу.

За словами офіційних осіб ЄС, пропозиція роз'яснить юридичні зобов'язання залучених установ. Однак, що дуже важливо, вона не міститиме прямої пропозиції перерахувати нові надходження від цих активів до бюджету ЄС, заявили чиновники, посилаючись на судові ризики, управлінські питання та критику з боку Європейського центрального банку.

Очікується, що лідери ЄС не дадуть остаточного схвалення пропозиції на саміті, але, можливо, доручать своїм урядам далі працювати над нею. Оскільки важковаговики Німеччина і Франція висловлюють застереження, швидкої угоди не передбачається.

"Група країн-членів все ще має юридичні занепокоєння", - сказав високопоставлений дипломат ЄС, додавши, що переведення коштів до центральної скарбниці ЄС навряд чи варто очікувати в найближчому майбутньому.

Бельгійський урядовець сказав, що будь-який такий новий збір має здійснюватися пліч-о-пліч із глобальним Заходом.

Заява G7 у середу, 6 грудня, із закликом до "рішучого прогресу" у підтримці України за рахунок непередбачених прибутків компаній, що володіють заблокованими російськими активами, на думку чиновника, є швидше оголошенням про наміри, а не конкретною формулою.

Якщо досвід санкцій G7 щодо імпорту російської нафти та алмазів може слугувати орієнтиром, то узгодження таких заходів та їх запровадження може зайняти тижні, якщо не місяці.

Раніше повідомлялося, що в ЄС не можуть дійти згоди щодо плану фінансування України із заморожених російських активів.  Протягом декількох місяців чиновники ЄС вивчали способи отримання доходів від активів РФ. Але цей план викликав скептицизм з боку урядів деяких країн, зокрема Франції та Німеччини, а також Європейського центрального банку, який побоюється, що це може спричинити нестабільність євро.

Скільки є доходів саме від заморожених російських активів і на що може розраховувати Київ, розповідає Тетяна Хутор у статті “Доходи від російських активів зростають. Чи використає їх Україна?”.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі