Поданий до Верховної Ради законопроєкт №4358 «Про внесення змін до деяких законів України з охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну» практично повністю повторює попередній варіант під номером №2813, який раніше не був допущений профільним комітетом до розгляду через його суперечливі норми. Збіг законопроєктів виявила Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) і виступила із заявою, у якій закликала слідувати вимогам Директиви 2014/40 / ЄС щодо регулювання виробництва та обігу тютюнових виробів. Про це пише Обозреватель.
Після відмови у розгляді законопроекту №2813 було запропоновано створити робочу групу за участю представників бізнесу, а голові Підкомітету з питань забезпечення епідеміологічної безпеки, боротьби з ВІЛ / СНІД та соціально небезпечними захворюваннями Ладі Булах («Слуга народу») було доручено підготувати новий законопроєкт.
Втім Булах, замість діалогу з бізнесом, повністю виключила його представників з процесу і продовжила роботу тільки у коаліції з громадською організацією «Життя», яка і раніше забезпечувала їй підтримку при роботі над №2813.
У підсумку, як з'ясували у ЄБА, у новому законопроєкті залишилися практично усі старі норми: термінологія, яка не відповідає Директиві ЄС; відсутність положення про адаптацію законодавства України до вимог Директиви; заборона на продаж сигарет особам, які не досягли 21 року, а також заборона на виробництво пачок з округленими краями і викладку пачок на вітринах.
«Народним депутатам досить імплементувати положення Директиви 2014/40 / ЄС щодо регулювання виробництва та обігу тютюнових виробів, яка містить багато доцільних, обґрунтованих, перевірених практикою обмежень для тютюнової галузі», - наводить видання думку голови Експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру Бориса Кушнірука.
До речі, в матеріалі зазначається, що депутати днями прийняли урядовий законопроєкт №3628 про заборону продажу електронних сигарет і гаджетів для нагрівання тютюну неповнолітнім. Наступний крок - приведення протягом трьох місяців українського законодавства у відповідність до Директиви 2014/40 / ЄС.
Але проти прийняття законопроєкту Кабміну відкрито виступила ГО «Життя», з якою активно співпрацює Булах.
«Причина, за якою парламент став на бік Кабміну, полягає у тому, що його закон відповідає Директивам ЄС, проєкт Булах та «Життя» - ні» - робить висновок видання.