Як зміняться ціни на газ для всіх категорій споживачів до кінця року

Поділитися
Як зміняться ціни на газ для всіх категорій споживачів до кінця року © pixabay/vaazdev
Для промислових споживачів ціни можуть істотно вирости, що відіб'ється на інфляції.  

Ціни на газ в Європі різко зросли і продовжують збільшуватися. При цьому запаси в європейських сховищах нижче на 25%, ніж на аналогічну дату 2020 року. Ця ситуація вплине на вартість газу і в Україні, пише Новое время. 

Експерт видання нагадав, що до котирувань європейських хабів прив'язані ціни на оптовому ринку, тому вартість газу на «Українській енергетичній біржі», швидше за все, буде рости. Хоча окремі споживачі захищені від цінових коливань. Зокрема, сегмент побутових споживачів. Уряд і регулятор захистили більшість українців від цінових коливань шляхом введення обов'язкових річних тарифів. Як свідчать дані «Газотекі», «Нафтогаз» і газзбутів групи РГК, на яких припадає близько 76% побутових споживачів, запропонували річний тариф на рівні 7,8-8 грн/куб. м, що значно менше ринкових 18-19 грн. «Ціна такого захисту -« заморожування »конкуренції на роздрібному ринку та зловживання окремих постачальників», - йдеться в матеріалі.

Разом з тим, ряд «газзбутів» (наприклад, в Донецькій і Полтавській областях) припинили поставки населенню, тому півмільйона українських сімей отримують газ від постачальника «останньої надії» (ППН) і у вересні будуть платити 12 гривень за кубометр. Таким споживачам слід якомога швидше вибрати постійного постачальника, адже ціна ППНа визначається в окремому порядку і точно не буде менше річних тарифів більшості постачальників.

Відзначається, що складна ситуація з цінами для виробників тепла. Чи не єдиною опцією для закупівлі газу для теплокомуненерго (ТКЕ) є трирічні контракти «Нафтогазу» з ціною на перший рік в 7,42 грн за кубометр. Незважаючи на гадану привабливість пропозиції не всі ТКЕ поспішають скористатися нею - станом на 26 серпня тільки 45% уклали трирічні контракти.

«Частина тепловиків незадоволені жорсткими умовами контрактів, частина скаржиться, що поточні тарифи на тепло не дозволяють покривати витрати на закупівлю газу. З огляду на складність ситуації, уряд уже підготував методику розрахунку компенсації різниці в тарифах ТКЕ, що має поліпшити їх платоспроможність і зменшити борги. Однак ці заходи навряд чи дозволять запобігти зростанню тарифів на тепло, яке має місце вже зараз. У свою чергу, теплоелектроцентралі через підвищення цін просто відмовляються від використання газу для виробництва електроенергії, що вимагає компенсації їх недовиробітку за рахунок атомної і теплової генерації, що в свою чергу актуалізує питання запасів вугілля », - пише автор.

Установи змушені купувати газ за ринковими цінами, які для них можуть досягати 20 грн за кубометр і вище. Асоціація міст України вже звернулася до уряду з вимогою закріпити ціни для бюджетників на рівні 11,2 грн.

Найбільше зростання цін на «блакитне паливо» відбивається на промислових споживачах, а це значить, що українці все одно відчують (і вже відчувають) на собі подорожчання товарів, в яких витрати на газ становлять важливу частину їх собівартості. Загальний вплив вартості газу на індекс споживчих цін - лише 2,2%, але в сукупності з іншими галузями його подорожчання - серед причин прискорення інфляції в II кварталі 2021 року.

Ціни на газ на головному європейському хабі TTF в понеділок, 13 вересня, зросли до 754 доларів за тисячу кубометрів.

Нагадаємо, що агентство Fitch Ratings підвищило свій прогноз цін на газ на 2021-2022 роки в Європі в умовах поточного попиту, вартості газу, а також проблем зі стабільними поставками.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі