В Україні вже понад три місяці діє новий Порядок державної реєстрації авторського права і договорів, що стосуються майнових прав на твір, який успішно застосовує Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій (ІР офіс). Про це на сайті DZ.UA пише Любов Майданик у статті "Реєстрація авторського права на твір по-новому: що передбачає новий порядок".
"Для того щоб попередити будь-які хибні тлумачення чи поспішні висновки, розвінчаємо деякі міфи, що поширюються в ЗМІ. Міф перший: новий Порядок збільшив витрати авторів на державну реєстрацію авторського права, адже запроваджує обмеження на кількість творів, які можна зареєструвати, подавши одну заявку", — пише автор.
До великої реформи законодавства у сфері авторського права головним підзаконним актом, який урегульовував відносини в цій сфері, була постанова КМУ "Про державну реєстрацію авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір" від 27.12.2001 року №1756. У серпні 2023-го ця постанова втратила чинність. Для зручності далі по тексту ідентифікуватимемо її як "старий Порядок".
24 листопада 2023-го набрав чинності наказ Мінекономіки України №11319 від 16.08.2023 року "Про затвердження Порядку державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір".
І старий, і новий порядки передбачають можливість державної реєстрації складеного твору. За Законом України "Про авторське право і суміжні права" до складеного твору можна віднести збірник, енциклопедію, антологію тощо.
Згідно з новим Порядком заявник має право подати одну заявку на складений твір і отримати один охоронний документ (свідоцтво). У цій частині підхід не відрізняється від того, що існував раніше.
Наведемо конкретніший приклад. За новим Порядком заявник має право подати одну заявку на реєстрацію, наприклад, збірки літературних творів з ілюстраціями як самостійного об’єкта авторського права та отримати одне свідоцтво про державну реєстрацію авторського права, сплативши при цьому один збір державі.
У такому разі свідоцтво про реєстрацію авторського права на складений твір засвідчує права заявника саме на такий об’єкт, як збірка, а не на кожен окремий твір, що входить до цієї збірки, бо твір, який входить до збірки, є окремим об’єктом.
Якщо заявник є суб’єктом права на всі твори, що входять у складений твір (наприклад, заявник є автором усіх оповідань чи віршів, які входять до збірки), то він може подати окремі заявки на кожен із окремих творів (оповідань чи віршів), що входять до складеного твору. Для цього йому слід заповнити окремі заявки, і він зможе отримати відповідну кількість охоронних документів, за які має сплатити відповідну кількість зборів.
Раніше ми писали про те, що українська має стати основною мовою спілкування у побуті українців, а до 2030 року, 80% громадян користуватимуться як у громадському середовищі, так і в побуті українською мовою. Одним із чинників, які сприятимуть українізації, є розвиток національної словникової бази та забезпечення вільного доступу до неї користувачів.