Міністерство охорони здоров'я дало рекомендації українцям про те, як правильно зберігати харчові продукти в умовах віялових та аварійних відключень електроенергії. Про це йдеться у повідомленні міністерства.
Зокрема, МОЗ рекомендувало:
- у холодильнику має бути температура +4 °С або нижче, у морозильній камері – не вище -4 °С;
- заморозити контейнери з водою, щоб зберегти температуру їжі за температури +4°С або нижче, якщо доведеться брати продукти з холодильника;
- купити сухий або блочний лід.
В МОЗ нагадали, що у разі відключення електрики необхідно тримати дверцята холодильника та морозильної камери закритими: при цьому продукти залишаються безпечними до 4 годин у холодильнику, 48 годин – у повній морозилці, 24 годин – у напівпорожній морозилці. Однак якщо електроенергія відключена понад 4 години, то варто помістити в холодильну камеру лід.
Також українцям радять купувати більше продуктів, які не псуються без холодильника, а також готувати невелику кількість страв.
Крім того, МОЗ рекомендує:
- ніколи не куштувати їжу на смак, щоб перевірити її безпеку - краще відразу викинути їжу з незвичайним запахом, кольором чи текстурою;
- зробити запаси продуктів, що не вимагають особливих умов зберігання (хліб, печиво, бублики, консерви тощо), намагатися віддавати перевагу їжі з мінімальною кількістю солі та цукру (не більше 0,3 г на 100 г продукту та не більше 10 г на 100 г відповідно);
- продукти харчування можна зберігати в термосумці, у льоху, підвалі та на балконі, якщо за вікном мінусова температура.
Раніше повідомлялося, що у разі перебоїв із централізованим водопостачанням у Києві для городян працюватиме система резервних джерел отримання питної води. "Столиця придбала та залучила для цього генератори, до яких оперативно підключаються 105 бюветів комунального підприємства "Київводфонд" та ще шість бюветів "Київводоканалу" на лівому березі", - розповідає мер.