Як перерахувати пенсію з урахуванням нового набутого стажу й нової зарплати

ZN.UA Опитування читачів
Поділитися
Як перерахувати пенсію з урахуванням нового набутого стажу й нової зарплати

Ваша пенсія може зростати внаслідок індексації чи перерахунку. Та якщо індексація стосується більшості наших співвітчизників-пенсіонерів, то перерахунок у більшості випадків доведеться заробити. Але заробити мало — інколи потрібна заява, щоб не пропустити свого перерахунку.

Перерахунок для працюючих пенсіонерів

Звісно, не слід плутати перерахунок виплат для працюючих пенсіонерів (нині він охоплює близько 2,7 мільйона осіб) із індексацією. Перерахунок — це зростання виплат завдяки додатковому трудовому стажу, якого пенсіонери набули за останні два роки, починаючи з попереднього перерахунку.

Його проводять автоматично (без звернення пенсіонера) щороку з 1 квітня особам, які набули чергові 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії станом на лютий місяць року, в якому здійснюють перерахунок.

Розрахунок роблять на вигідніших умовах: або лише з урахуванням стажу після призначення (перерахунку) пенсії, або з урахуванням стажу та заробітної плати після призначення (перерахунку) пенсії.

З огляду на те, що надходження даних про страховий стаж і заробітну плату до реєстру застрахованих осіб відбувається пізніше, автоматичний перерахунок проводять орієнтовно десь у червні (з відповідною доплатою з 1 квітня).

Але перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам може здійснюватися й на підставі заяви пенсіонера до органів Пенсійного фонду з огляду на те, коли настало право на такий перерахунок. Тобто залежно від того, коли набуто 24 місяці страхового стажу після призначення (перерахунку) пенсії.

Зокрема перерахунок проводять із 1 числа місяця, в якому надійшло звернення (якщо заяву з необхідними документами подано до 15 числа включно), і з 1 числа наступного місяця (якщо документи подано після 15 числа).

Подати заяву можна як онлайн через «Дію» чи портал ПФУ, так і офлайн — через територіальні органи Пенсійного фонду. Зазвичай перерахунок проводять у разі збільшення трудового стажу або підвищення заробітної плати (підстави виписані в статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

В такому разі пенсіонеру не потрібно вказувати причину перерахунку, але можна зазначити, що ПФУ має самостійно визначити оптимальний варіант розрахунку. Тоді буде здійснено два обчислення: на основі збільшення заробітної плати або з урахуванням обох чинників — оновленої зарплати й стажу, — та взято до уваги найвигідніший варіант.

Але в разі збільшення заробітної плати є певні нюанси, й на них варто зупинитися докладніше.

Пенсія зростає разом із новою зарплатою

Якщо після призначення пенсії за віком або інвалідністю людина понад два роки отримувала вищу заробітну плату, ніж та, на яку було обчислено пенсію, треба звертатися по перерахунок.

Оскільки, як уже зазначалося, його проводять раз на два роки, то якщо заробіток пенсіонера зростатиме й надалі, він має право знову подати заяву про перерахування. Але провести його можна буде не раніше, ніж за чергові два роки після попереднього.

Якщо ж людина вийшла на пенсію з неповним страховим стажем і продовжила працювати, то щодва роки роботи вона може перераховувати пенсію з огляду на новий стаж. Але якщо після виходу на заслужений відпочинок людина продовжила працювати й набула стажу, достатнього для призначення повної пенсії, то перерахувати її можна відразу, не чекаючи два роки після останнього перерахунку.

Є ще кілька причин для перерахунку пенсії. Ідеться про надання документів про стаж або заробіток, які не було враховано під час обчислення пенсії; встановлення надбавок, підвищень, доплат тощо. Приміром, це стосується людей, які отримують військові пенсії, пенсії за особливі заслуги, а також почесні звання «заслужений» або «народний»; підвищення за заявою учасника бойових дій; у разі втрати годувальника тощо.

А загалом для пенсіонерів, які продовжили працювати, перерахунок проводять із дня їх звільнення або припинення діяльності, про що обов’язково слід попередити Пенсійний фонд.

Індексація

Зазвичай людям байдуже, йдеться про перерахунок (з огляду на підвищення прожиткового мінімуму), доплату за понаднормовий стаж (для тих, хто продовжив працювати на заслуженому відпочинку) чи індексацію пенсій. Головне, щоб зростали виплати.

Проте різниця між зростанням вищезгаданих виплат є, й вона досить істотна. Приміром, індексація (підвищення грошових доходів населення, що дає змогу частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг) є наймасовішим заходом, який віднедавна стосується всіх пенсіонерів.

Але до 2023 року її не застосовували до виплат державним службовцям, працівникам органів місцевого самоврядування, народним депутатам і науковцям, а також вона не зачіпала мінімальних пенсій, які зростали під час підвищення прожиткового мінімуму.

Минулорічна індексація попри війну була проведена вчасно й стосувалася майже 10 мільйонів осіб. Її середній розмір становив 380 грн. Хоча й таке підвищення не перекрило інфляції, яка за підсумками 2022 року сягнула 26,6%.

Унаслідок цьогорічної індексації пенсії зросли на 19,7% уже для 10,5 мільйона пенсіонерів. Бо, згідно з урядовою постановою, вона стосувалася пенсій і щомісячних страхових виплат, підвищення розмірів мінімальних пенсій через інвалідність колишнім військовослужбовцям і постраждалим унаслідок Чорнобильської катастрофи, збільшення рівня мінімальних пенсійних виплат окремим категоріям пенсіонерів.

Звісно, розміри зростання були досить різними й часто спричиняли невдоволення. Та річ у тім, що індексацію пенсій проводять із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески (2022 року коефіцієнт індексації становив 1,14, 2023-го —1,197). Розрахунок включає як розмір інфляції за попередній рік, так і досить складну формулу, що визначає зростання середньої зарплати за три попередні роки.

І тут особливу увагу слід звернути на те, що коефіцієнт підвищення є коефіцієнтом збільшення не пенсій, а середньої заробітної плати, на підставі якого розраховується розмір виплат. Саме тому не у всіх пенсія цьогоріч збільшилася на 19,7%, адже безпосередньо зростання залежить від зіставлення зарплати конкретної людини із середньою, а також від її страхового стажу.

Тож виходить так, що невеликі пенсії зросли незначно. Через це навіть було встановлено нижню межу підвищення в розмірі 100 грн та обмежено верхню до 1,5 тис. грн, аби не збільшувати розриву між мінімальними та максимальними пенсіями.

Такі ж щомісячні доплати в розмірі 100 грн отримали й ті, хто вийшов на заслужений відпочинок у 2020–2022 роках. Усе через те, що до розрахунку їхніх пенсій входила вища середня зарплата.

Що ж до цьогорічної індексації пенсій для держслужбовців, народних депутатів, працівників органів місцевого самоврядування та наукових працівників, то для них вона  проводилася вперше. Тобто охопила практично всі категорії громадян.

Та все ж залишився виняток: під індексацію не потрапляють громадяни, чиї пенсії перевищують максимально встановлені законом виплати. Розмір максимальної пенсії нині становить 20 930 грн.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі