Як оцінити збитки від війни: Фонд держмайна видав інструкцію

Поділитися
Як оцінити збитки від війни: Фонд держмайна видав інструкцію © vk.com/donetsk
Алгоритм включає п'ять кроків.

У Фонді державного майна України розповіли, що робити бізнесу для підготовки належного звіту про оцінку збитків внаслідок агресії Російської Федерації.

ФДМУ рекомендує постраждалим підприємцям замовити оцінку збитків вже зараз. Що раніше це зробите – то більше доказів збережете для позову проти РФ.

Алгоритм включає п'ять кроків.

Крок #1. Зберіть докази

Зберіть усі можливі документальні підтвердження ушкоджень майна внаслідок агресії – свідчення очевидців, постраждалих, протоколи ДСНС, інформацію про відкриті кримінальні провадження національної поліції.

Крок #2. Підтвердіть володіння майном

Доведіть, що пошкоджене майно перебувало на балансі підприємства ще до повномасштабної агресії. Проведіть порівняльну інвентаризацію – документуйте інформацію про стан майна до та після пошкодження.

Крок #3. Замовте оцінку

Зверніться до фахівця, який оцінює майно бізнесу. Покажіть результати досліджень з попередніх кроків. Він оцінить ушкодження за Методикою оцінки збитків бізнесу внаслідок агресії рф, яку розробила команда ФДМУ спільно з Мінекономіки. За результатами роботи отримайте звіт про оцінку збитків.

Крок #4. Пройдіть рецензування звіту

Надішліть звіт на перевірку фахівцям в оцінці майна бізнесу (з 2+ роками досвіду). Вони мають підтвердити відповідність проведеної оцінки згаданій Методиці. ФДМ рекомендує звернутися до професійних спілок оцінювачів. Фонд держмайна зможе рецензувати та зберігати такі звіти після впровадження відповідного сервісу.

Крок #5. Збережіть рецензований звіт

Чекайте зі звітом на можливість подати позов проти країни-агресора. Якщо ваш звіт отримає негативну рецензію – вимагайте від оцінювача доопрацювати оцінку збитків.

Нагадаємо, в українських судах знаходиться лише близько 200 справ про відшкодування громадянам та бізнесу через агресію РФ. Причому, статистика стосується й періоду з 2014 року.

З них лише 55 справ щодо відшкодування шкоди державою-агресором були подані бізнесом. Хоча, за даними дослідження  KSE Institute (проєкт “Росія заплатить”), за підсумками 2022 року щонайменше 109 великих та середніх підприємств зазнали прямих збитків внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Шкода попередньо оцінюється у $13 млрд.

На сьогодні найбільший задоволений позов містив вимоги на 154 млн грн. Загалом країні-агресору присудили відшкодування українцям збитків на суму понад 173 млн грн.

Але рішення винесені лише у 8 справах. Більшість справ до повномасштабного вторгення "валилися" апеляцією.

Проте, у будь-якому випадку юристи радять не витрачати час і подавати позови вже сьогодні. Коли механізм відшкодування запрацює, важливо не загубити час на проходження судових процедур в Україні, оскільки виникне конкуренція стосовно російських активів, на які можна буде звернути стягнення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі