Вільні кошти, які українські банки могли б запропонувати для пожвавлення економіки і фінансової системи держави, становлять майже 1 трлн грн. Однак перерозподіл цих коштів на цілі підтримки економічного розвитку чи фінансування фіскального дефіциту залишається вкрай слабким, зазначає академік НАН України, ексголова Ради НБУ Богдан Данилишин.
«Низький рівень банківського кредитування — суттєва перепона для економічного відновлення України. Про це чітко заявляє Міжнародний валютний фонд в оновленому меморандумі. Під час війни рівень банківського кредитування української економіки значно скоротився (з 18,8% ВВП у 2021 році до 14,2% ВВП у 2023-му). І це при тому, що близько 13% кредитного портфеля банків припадає на пільгові програми підтримки кредитування», — говорить економіст.
Так, за даними Міністерства фінансів України, за час дії воєнного стану в Україні в межах державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» укладено 44,1 тис. кредитних договорів на загальну суму 177,2 млрд грн. Банки державного сектору («Ощадбанк», «Приватбанк», «Укрексімбанк» та «Укргазбанк») видали 33 тис. кредитів на суму 99,3 млрд грн.
Громадяни зверталися по кредити на такі цілі:
- 58,23 млрд грн – на антивоєнні ініціативи;
- 36,31 млрд грн – кредити для сільськогосподарських товаровиробників;
- 12,38 млрд грн – на інвестиційні цілі;
- 8,88 млрд грн – антикризові кредити;
- 3,73 млрд грн – як рефінансування попередньо отриманих кредитів.
«Однією з причин низького рівня кредитування є спрямування коштів банків у привабливі депозитні сертифікати НБУ», — зазначає Богдан Данилишин.
Відсотки за депозитними сертифікатами 2023 року становитимуть колосальну суму — 1,5% ВВП.
Проте, на думку економіста, саме мобілізація кредитних ресурсів має стати важливим драйвером зростання приватного сектору і джерелом задоволення значних потреб економіки в інвестиціях.
«Тому, згідно з вимогами того самого МВФ, Нацбанк повинен розробити комплексну стратегію розширення кредитування економіки країни. Термін виконання цього завдання — до кінця травня 2024 року», — нагадує Богдан Данилишин.
А більше про те, як пожвавити економіку України читайте в статті Богдана Данилишина «Гроші для перемоги. Чи є альтернативи?» на сайті ZN.UA.