Роль АЕС в енергосистемі ключова: торік вони зовсім трохи не дотягнули до половини загального виробництва електроенергії в країні, пише Ігор Маскалевич у статті «Два! Чотири! Десять! Скільки ж реакторів реально побудує «Енергоатом»?» на сайті ZN.UA. Взимку часом їхня частка виробітку доходила до 60%.
Саме за рахунок дешевої атомної електроенергії Україні вдається зберігати відносно низькі ціни для населення. Нагадаємо, НАЕК «Енергоатом» продає електрику для населення через постачальників по 2,64 грн за кіловат-годину, хоча її ринкова вартість (разом із транспортуванням, розподілом і постачанням) становила рік тому близько 5,50 грн. При цьому громадян просять тільки про одне - зважати на свої борги, адже уряд зобов’язав громадян оплачувати комунальні послуги.
«На компенсацію цих тарифів пішло дві третини виручки компанії — 128 із 190 млрд грн 2023 року», — вказує автор.
За підсумками 2023-го українські АЕС генерували 52,4 млрд кВт·год, а план на цей рік — 53,6 млрд кВт·год. Збільшити потужності можна хоча б заради можливості ремонтувати наявні.
«Враховуючи, що атомка на сьогодні — надія й опора нашої енергосистеми, саме час відокремити шапкозакидальство керівництва «Енергоатома» від об'єктивних потреб і реальних результатів», — говорить Ігор Маскалевич.
Він пропонує тверезо розглянути вже зроблені заяви керівництва «Енергоатому» та Міненерго з врахуванням наявності або відсутності реалістичних планів з фінансування кожного проєкту.
А про те, від чого залежать тарифи на комуналку для населення, читайте в матеріалі Олександра Сергієнка «Чи зростуть тарифи в 2024 році? Або чому за одного заплатять усі».