Кількість бізнес-лідерів, які прибули в Санкт-Петербург на цьому тижні на економічний форум, значно зменшилося порівняно з докризовими часами в Україні, пише агентство Bloomberg.
Крім того, ті, хто підуть слухати промову російського президента Володимира Путіна – це не американські банкіри.
Після падіння рубля інтерес інвесторів впав до Росії. Це більше стосується американських бізнесменів, ніж до європейських.
Позиція США відображає тиск з боку адміністрації президента США Барака Обами.
Відвідуваність заходи для бізнесменів виросла не на багато порівняно з торішнім форумом, який відбувся під час загострення бойових дій у Східній Україні. Серед тих, хто повинен з'явитися на нинішньому форумі – представники Ernst & Young та PwC, швейцарської фірми ABB Ltd., французького банку Societe Generale SA. Серед американських корпорацій - глава компанії Caterpillar Inc. у списку.
Бізнесменів на форумі у цьому році набагато менше, ніж у 2012-му, коли на ньому були присутні генеральний директор Goldman Sachs Group Inc. Ллойд Блэнкфеин і керівники Citigroup Inc. і Morgan Stanley.
"Трансатлантичний розрив" позначається і на найбільш важливій галузі Росії: у сфері нафти і газу. Глави найбільших європейських виробників Royal Dutch Shell Plc, BP Plc і Total SA будуть брати участь у форумі, як ів минулому році, а ось їх американські колеги пропустять цю зустріч вдруге.
Європейські компанії вже мають підприємства в Росії. Британська ВР є другим за величиною акціонером в контрольованому державою ВАТ "Роснефть". Є навіть інформація про те, що ВР готується до купівлі частки проекту "Роснефти", загальна вартість якого оцінюється в сотні мільйонів доларів.
До кризи в Україні, найбільша американська нафтова компанія Exxon Mobil Corp. Розпочала співпрацю з "Роснефтью" у дослідженнях в Арктиці. Компанія в даний час бере участь в податковому спорі за проектом "Сахалін-1".
Росія суперничає зі США і Саудівською Аравією в якості найбільшого в світі виробника нафти і є другою за величиною запасів поза Організації країн-експортерів нафти. "Якщо ви великі, ви не можете ігнорувати необхідність продовжувати шукати найбільші запаси нафти (країну для інвестицій -ред.)", - говорить аналітик по нафті і газу "ВТБ Капітал" в Москві Дмитро Лукашов. "У якийсь момент, один з них може відновитися", - додає він.
Але поки в широкому розумінні сценарій для бізнесу в Росії залишається похмурим. Центральний банк заявив у понеділок, що, якщо ціни на нафту залишаться на рівні 60 доларів за барель, економіка буде скорочуватися і далі.
Європейським компаніям в Росії доведеться чекати тривалий період, щоб окупити свої інвестиції, тому падіння припливу іноземного капіталу в РФ продовжиттся, згідно з даними Асоціації європейського бізнесу.
"Це демонструє те, що люди будуть довше обдумувати рішення щодо будь-яких великих інвестиційних проектів, а їх надії з приводу російського ринку досить обмежені", - сказав генеральний директор Європейської бізнес-лобістської групи Франк Шауф.
А в цей час російський великий бізнес відчуває себе все більш ізольованим від світової економіки, так як компаніям все важче залучати капітал за кордоном і займатися з іноземними ринками, заявив в інтерв'ю Bloomberg Television мільярдер Володимир Євтушенков.
У квітні ExxonMobil повідомила Міненерго Росії про те, що подала позов в стокгольмський арбітраж з вимогою змінити трактування пункту угоди про розподіл продукції (УРП) "Сахалін-1", де Exxon з часткою 30% є оператором, у частині оподаткування.
ExxonMobil намагається повернути близько $ 500 млн - різницю між ставкою податку на прибуток 20% і 35%, що накопичилася з 2009 року. Компанія намагалася домогтися ставки 20% за останні п'ять років, а два місяці тому позиція ExxonMobil стала набагато жорсткішою.
"ExxonMobil" - найбільша приватна американська нафтова компанія в світі, одна з найбільших у світі корпорацій за розміром ринкової капіталізації.