За перші 2 дні інспекційної кампанії з виявлення неформальних трудових відносин розпочато 152 інспекційних відвідин і виявлено 240 співробітників, допущених до роботи без трудових договорів. Про це повідомляє Мінекономіки.
«У першому півріччі 2021 року було проведено масштабну інформаційну кампанію про переваги офіційного працевлаштування та ризики неформальних трудових відносин. В результаті цієї кампанії було офіційно оформлено майже 57 тис. працівників. Однак, на жаль, не всі роботодавці відреагували і продовжують використовувати незадекларований працю, тим самим порушуючи базові соціально-трудові права працівників. З липня почалися перевірки. Інспекції пройдуть тільки в компаніях, які мають ознаки найбільших ризиків використання незадекларованої роботи. За перші два дні перевірок виявлено 240 неформальних працівників в рамках 152 розпочатих інспекцій», - зазначила заступник міністра економіки Світлана Глущенко.
За її словами, для визначення роботодавців, які мають найбільший ризик використання незадекларованої праці, Податкова служба і Держпраці використовують ряд критеріїв, зокрема:
- невідповідність кількості співробітників обсягу виробництва (наданих послуг, виконаних робіт);
- наявність фактів порушень порядку оформлення трудових відносин, виявлених під час перевірок ДПС;
- невідповідність кількості об'єктів оподаткування кількості найманих працівників;
- невідповідність кількості одночасно працюючих РРО кількості співробітників;
- відсутність найманих працівників у платників об'єктів торгівлі, сфери послуг, у яких є ліцензії на виробництво, зберігання, реалізацію підакцизних товарів.
Санкції за порушення законодавства про працю складають 10 мінімальних заробітних плат, що в 2021 році становить 60 тис. грн. Вчинення такого порушення повторно протягом двох років обійдеться роботодавцю в 30 мінімальних зарплат за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення, що становитиме 180 тис. грн.
Раніше повідомлялося, що в Україні розглядається можливість застосування санкцій до людей, які працюють без офіційного працевлаштування. Зокрема, відзначаючи, що в країні кілька мільйонів громадян працюють без офіційного оформлення трудових відносин з роботодавцем, глава Державної служби України з питань праці (Держпраці) Роман Чернега запропонував позбавляти таких людей права голосу.