Інфляція сповільнилася: у НБУ розповіли чому та попередили, що радіти зарано

Поділитися
Існують чинники, які можуть спровокувати сплеск інфляції.

Останніми місяцями інфляція сповільнюється швидше, ніж раніше прогнозував НБУ. Наприклад, у травні вона знизилася до 15,3% проти 16,2% р/р, передбачених траєкторією квітневого прогнозу, йдеться в опублікованих підсумках останнього засідання Комітету з монетарної політики НБУ.

«Незважаючи на уповільнення загальної інфляції, фундаментальний інфляційний тиск залишався досить високим. Зокрема позначалося перенесення витрат, пов'язаних із війною, на ціни товарів та послуг», — йдеться у повідомленні.

За оцінками НБУ, уповільнення інфляції тривало й у червні. Почасти така динаміка була зумовлена ​​ефектом бази порівняння. Позитивно відбилося збільшення пропозиції продовольства та пального. Також економіка швидше, ніж очікувалося, подолала енергетичну кризу, спричинену російським ракетним обстрілом.

Крім того, вагомий внесок у покращення цінової динаміки мало зміцнення готівкового курсу гривні, зокрема, завдяки комплексу заходів НБУ. Результатом цих заходів стало прискорене підвищення банками прибутковості гривневих вкладів та зростання термінових депозитів у всіх групах банків. Крім того, завдяки стійкій зовнішній підтримці міжнародні резерви України зростали і на початку червня становили 37,3 млрд доларів.

Негативні фактори

Проте проінфляційні ризики залишаються підвищеними. Оскільки російські теракти проти об'єктів критичної інфраструктури продовжуються. Руйнування Каховської дамби, за оцінками НБУ, також матиме додатковий внесок у річну інфляцію на рівні 0,3 ст. п. через ускладнення роботи низки підприємств та часткової втрати врожаю овочів. Крім того, «зерновий коридор» працює з перебоями, а Росія постійно шантажує світ припиненням його функціонування.

Певний тиск на ціни може також швидше, ніж очікувалося, відновлення економічної активності. Крім того, залишки на поточних рахунках у банках залишаються рекордно високими (близько 400 млрд грн коштів фізичних осіб), що генерує ризики для валютного ринку за подальшого пом'якшення обмежень, додали в НБУ.

Нагадаємо, що чистий продаж доларів Нацбанком минулого тижня склав $427,5 млн порівняно з $435,8 млн тижнем раніше. Це говорить про те, що валютний ринок більш-менш стабільний і не потребує суттєвого втручання НБУ.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі