Індексація військових пенсій: чому підвищення відчули не всі

Поділитися
Пояснення дали у ПФУ.

У березні в Україні провели індексацію пенсійних виплат. Вона торкнулася і пенсій військовослужбовців, але підвищення відчули не всі.

Заступниця начальника управління пенсійного забезпечення подання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій і пільг, начальник відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ Пенсійного фонду України в Чернігівській області Ольга Хоренко в ефірі «Українського Радіо Чернігів» пояснила, чому так відбулося.

Вона нагадала, що зараз індексація пенсії проводиться один раз на рік — з 1 березня поточного року. Індексується лише основний розмір пенсії.

«Третій рік поспіль для проведення індексації пенсії обов'язковою умовою треба, щоб людина перебувала на обліку станом на 31 грудня попереднього року. Якщо людині призначили пенсію, наприклад, з 2 січня і пізніше цього року, вона не підпадає під першу індексацію (з березня цього року), а лише потім — з березня наступного року», – нагадала вона.

За словами експертки, якщо людина каже, що «не отримала індексації», цьому може бути декілька пояснень.

Індексація пенсії за вислугу років

Якщо розмір пенсії був 20 930 гривень — це той, який був максимальним, а тепер став з 1 березня 23 610 гривень (підняли максимальний розмір). Тобто і без індексації пенсія зросла. Це в тому випадку, коли з самого початку призначений розмір пенсії вищий (наприклад, 30 тисяч гривень), але виплачують менше, бо є обмеження до максимального розміру пенсії.

Якщо людина мала на виконання рішення суду 25 тисяч гривень пенсії, то, звичайно, індексація проходить лише в межах максимального розміру пенсії. Тобто, якщо вона перевищила вже 23 610 грн, то більше індексувати не можна.

Індексація пенсій у разі втрати годувальника

«Якщо ми берем жінку, яка перебуває на обліку, нехай, з 2018 року, чоловік — нехай з 90-х чи з  2004 року був пенсіонером і помирає. Якщо у неї тільки 30% (це коли його смерть не пов'язана з захистом Батьківщини), і те грошове забезпечення, від якого беруться ті 30%, маленьке було, то треба пам'ятати про мінімальні розміри пенсії в разі втрати годувальника згідно зі статтею 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Ця стаття говорить про те, що пенсія у разі втрати годувальника не може бути нижчою, ніж два прожиткових мінімуми для осіб, які втратили працездатність. Тобто беремо 103 постанову — грошове складається з трьох складових: наприклад, 8 тисяч помножені на 30% — і пенсія складає лише 2 тисячі. Зауважимо — це основний розмір пенсії (підвищення, додаткові пенсії ЧАЕС, пенсія за особливі заслуги, вікові категорії — це все не береться до уваги, а визначається основний розмір). Так от, основний розмір помножений на одну індексацію, на другу індексацію і на третю — не досягає сьогодні 4 722 гривень, адже мінімальна пенсія в разі втрати годувальника — не може бути нижча з 1 березня 2024 року, ніж 4 722 гривні. Тобто індексація там є, але вона маленька, і програма, яка здійснює перерахунок, автоматично діє за вимогою статі 36, тобто призначає мінімальну пенсію в разі втрати годувальника», – пояснила експертка.

Індексація пенсій по інвалідності

Тут також індексується основний розмір пенсії.

«В інвалідів війни там досить цікава ситуація, тому що є 25% підвищення основного розміру пенсії, є підвищення відповідно того посвідчення, які вони мають і де визнано, що вони визнані особою-інвалідом війни певної групи. Але ще є і поняття мінімальних розмірів. Це стаття 22. Там грає роль, яке звання: офіцерське чи рядового складу. То всі розмірі пенсії мінімальні, які були на грудень, вони помножились на коефіцієнт 1,0796, який був установлений постановою 185 від 23 лютого 2024 року і відповідно мають більший мінімальний розмір. Але таких пенсій вже мало. Більшість — залежать від грошового забезпечення і мають більший розмір, аніж мінімальний. Тобто і мінімальні пенсії теж підвищувались», – пояснила Ольга Хоренко.

Українські пенсіонери мають право на надбавки та доплати до пенсії. Ті особи, які досягли 70 років, можуть отримати доплату за вік. Нагадаємо, чи має на неї право військовий пенсіонер.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі