Ідея НБУ про введення податку на купівлю валюти: економічні та фінансові експерти висловили спільну оцінку

Поділитися
Контрабанда, схематоз та подорожчання товарів - це мінімум наслідків, які слід очікувати. 

Ідея, яка вийшла з Національного банку, щодо запровадження додаткового збору на імпортні товари (або комісії при придбанні безготівкової валюти, орієнтовно у розмірі 10%), яку зараз розглядає Міністерство фінансів, несе значний негатив для економіки країни.  Спільну оцінку цієї новації сформували експерти з питань економічної політики та фінансового сектору Економічної експертної платформи.

Експерти зазначають, що запровадження такого збору призведе до низки негативних наслідків для економіки, зокрема:

  • значна кількість товарів першої необхідності, зокрема ліки, електроніка, пальне тощо - не виробляється в Україні, тож додаткове імпортне мито призведе до подорожчання цих товарів та збільшення показників інфляції вцілому.
  • додатковий імпортний збір стимулюватиме контрабанду та сірий імпорт, проблема яка є і зараз, а із впровадженням додаткового збору - обсяги контрабанди суттєво зростуть. Крім того - необхідність купувати готівкову валюту для контрабанди - додатково збільшить тиск на гривню на готівковому валютному ринку
  • такий збір стимулюватиме експортерів до формування різних схем, за яких експортери будуть мати переваги перед іншими гравцями ринків.

Експерти не бачать необхідності у додатковому зборі на імпортні товари, враховуючи ситуацію їз торговим балансом, який покращується, збільшенням доходів бюджету та скороченням видатків бюджету.

Станом на 1 серпня 2022 року міжнародні резерви України за попередніми даними становили 22 385 млн дол. США. У липні вони знизилися лише на 2% з огляду на інтервенції НБУ та виплати за внутрішніми валютними зобов'язаннями держави, які значною мірою компенсовані валютними залученнями на користь уряду.

Ситуація з Держбюджетом також покращується - у липні бюджет України отримав 169,6 млрд грн надходжень, з яких 80 млрд грн – міжнародна допомога, завдяки чому дефіцит бюджету вдалося скоротити майже в 40 разів - до 3,7 млрд грн. у липні.

Представники аналітичних центрів закликають Кабінет міністрів врахувати застереження експертів, зробити якісний аналіз витрат-вигід щодо нового збору та опублікувати його, і після цього провести публічне обговорення цієї ідеї за участі економістів, народних депутатів профільних Комітетів ВРУ.

Повний текст експертної оцінки Економічної експертної платформи - за посиланням

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі