Грошова допомога: які виплати передбачені волонтерам і їх рідним у випадку загибелі або поранення

Поділитися
Грошова допомога: які виплати передбачені волонтерам і їх рідним у випадку загибелі або поранення © Getty Images
Вони відображені у відповідному законі.

З перших днів повномасштабного вторгнення, волонтери стали потужною силою українського опору, яка підтримувала і військових, і цивільних.

Адвокат Ольга Дурноп’янова розповіла, які в країні діють норми стосовно соціального захисту волонтерів.

Одним із основних актів, що регулює відносини, пов’язані з провадженням волонтерської діяльності в Україні є Закон України «Про волонтерську діяльність».

Він визначає напрямки волонтерської діяльності, за якими вона здійснюється. Це в першу чергу надання волонтерської допомоги постраждалим громадянам, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, правоохоронним органам, органам державної влади під час дії особливого періоду, для подолання наслідків бойових дій, терористичного акту, збройного конфлікту, тимчасової окупації, для подолання наслідків збройної агресії Російської Федерації проти України та/або іншої країни проти України, а також для післявоєнного відновлення і розвитку України.

Така волонтерська діяльність несе певний ризик для життя та здоров’я волонтера. Відповідно наслідками такої волонтерської діяльності може бути і поранення (контузії, травми, каліцтва), отримані під час надання волонтерської допомоги і навіть загибель (смерть) волонтера.

Тому до Закону України «Про волонтерську діяльність» були включені  певні норми (гарантії) щодо соціального захисту волонтерів, які отримали інвалідність внаслідок поранення та для сімей загиблих волонтерів.

Статтею 6 Закону України «Про волонтерську діяльність» передбачене право на отримання виплати одноразової грошової допомоги:

  • у разі загибелі (смерті) волонтера під час надання волонтерської допомоги;
  • або у разі інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги.

Тобто для виникнення права на отримання виплати визначальним є те, що загибель чи поранення волонтера має бути пов’язане саме із наданням волонтерської допомоги, і саме під час її надання.

А також визначальним є місце отримання поранення чи загибелі волонтера:

  • в районі проведення антитерористичної операції;
  • в районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях;
  • в районі здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та/або іншої країни проти України;
  • в районі бойових дій та збройних конфліктів.

Який розмір одноразової грошової допомоги для волонтерів

Розмір виплати одноразової грошової допомоги залежить від:

  • підстави виплати: у зв’язку із загибеллю (смертю) волонтера, чи у зв’язку із встановленням інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги;
  • прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого на 1 січня відповідного календарного року.

Станом на 01.01.2022 р. Законом України «Про державний бюджет на 2022 рік» від 02.12.2021 року №1928-IX встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розмірі 2 481 грн.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про волонтерську діяльність», у разі загибелі (смерті) волонтера під час надання волонтерської допомоги в районах (вищевказаних) сім’ї загиблого (померлого), його батькам та утриманцям виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 500 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб.

Станом на 2022 рік така одноразова грошова допомога становить 1 240 500 грн.

Одноразова грошова допомога волонтерам, що отримали інвалідність внаслідок поранення залежить від ступеня втрати працездатності.

Керуючись ч.1 ст.6 Закону України «Про волонтерську діяльність», у разі встановлення інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги в районах (вищевказаних), грошова допомога виплачується в таких розмірах:

  • у разі встановлення інвалідності I групи – 250 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб, а саме: 620 250 грн станом на 2022 рік;
  • у разі встановлення інвалідності II групи – 200 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб, а саме: 496 200 грн станом на 2022 рік;
  • у разі встановлення інвалідності III групи – 150 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб, а саме: 372 150 грн станом на 2022 рік.

Як отримати виплату одноразової грошової допомоги

Допомога виплачується за рішенням органу, визначеного Кабінетом Міністрів України, та в порядку і на умовах визначених останнім.

Відповідний визначений КМУ орган приймає рішення про виплату допомоги на підставі:

  • звернення набувачів цієї допомоги до нього;
  • довідки судово-медичної експертизи про причини смерті або довідки про характер отриманих поранень в районах (вищевказаних);
  • а також, у разі необхідності, свідчень керівника одного з підрозділів Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів, органів державної влади, який перебуває безпосередньо в районах (вищевказаних).

До звернення набувачів одноразової грошової допомоги також можуть додаватися інші документи, які підтверджують факт надання волонтерської допомоги в районах.

Такими документами, зокрема можуть бути: листи-прохання про допомогу, акти прийому-передачі, подорожні листи, договори про провадження волонтерської діяльності, про надання волонтерської допомоги певному підрозділу тощо.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі