Громадяни України можуть без будь-яких умов позиватися до Росії в українські суди щодо завданої шкоди - Верховний Суд

Поділитися
Громадяни України можуть без будь-яких умов позиватися до Росії в українські суди щодо завданої шкоди - Верховний Суд © finbalance.com.ua
На країну агресора не розповсюджується судовий імунітет у справах про заподіяння шкоди на території України. 

Росія не має судового імунітету у справах про нанесення шкоди громадянам України на території української держави. Відтак, українці можуть позиватися до Росії в українські суди щодо завданої шкоди без жодних додаткових умов, йдеться в постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2022 року у справі № 308/9708/19.

У вказаній справі позивачка звернулася до суду з позовом до РФ про відшкодування моральної шкоди, завданої їй та її дітям у зв’язку із загибеллю її чоловіка й батька її дітей унаслідок збройної агресії РФ на території України.

Суд першої інстанції в задоволенні позову відмовив.

Апеляційний суд постановив направити посольству РФ запит на згоду або незгоду про розгляд українським судом зазначеної цивільної справи.

Водночас у результаті касаційного перегляду справи у Касаційному цивільному суді Верховний Суд дійшов таких висновків.

Закон України «Про міжнародне приватне право» дійсно встановлює судовий імунітет для іноземних держав. Тобто, має бути згода компетентних органів відповідної держави на залучення її до участі у справі в національному суді, у цьому випадку - України.

Водночас, Європейська конвенція про імунітет держав, прийнята Радою Європи 16 травня 1972 року, так і Конвенція ООН про юрисдикційні імунітети держав та їх власності, прийнята резолюцією 59/38 Генеральної Асамблеї ООН 2 грудня 2004 року, передбачають, що держава не має права посилатися на імунітет у тому разі, якщо наявні дві умови:

  • шкода повністю або частково була завдана на території держави суду
  • особа, яка завдала шкоду, у цей час перебувала на території держави суду.

Таким чином, враховуючи, що з 2014 року РФ почала чинити збройну агресію проти України та продовжує це станом на цей момент, на країну агресора не розповсюджується судовий імунітет у справах про заподіяння шкоди на території України. 

Окрім того, у зв’язку з повномасштабним вторгненням РФ на територію України 24 лютого 2022 року Україна розірвала дипломатичні відносини з Росією, що унеможливлює із цієї дати направлення різних запитів і листів до посольства РФ в Україні з огляду на припинення його роботи на території України.

Отже, після початку війни в Україні з 2014 року суд України, розглядаючи справу, де відповідачем визначено РФ, має право ігнорувати імунітет цієї країни та розглядати справи про відшкодування шкоди, завданої фізичній особі в результаті збройної агресії РФ, за позовом, поданим до цієї країни. Ніякої згоди компетентних органів Росії на розгляд такої справи не потрібно.

Нагадаємо, відповідно до Постанови Верховної Ради України від 14 квітня 2022 року дії Збройних сил, політичного і військового керівництва Росії під час збройної агресії проти України, яка розпочалася 24 лютого 2022 року, визнано геноцидом Українського народу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі