Готівка чи цифрові гроші: в НБУ спрогнозували майбутнє е-гривні

Поділитися
Цифрова гривня на даний час ще тестується.

Регулятор виступив проти заміни готівкової форми грошей на цифрову, та відзначив, що кожен громадянин України має право доступу до готівки з метою задоволення своїх базових потреб, хоча інші форми грошей теж потрібні. Про це йдеться у відповіді Нацбанку на запит ЕП.

Чи замінять цифрові гроші готівку

"На нашу думку, повна відмова від готівкових розрахунків в Україні сьогодні неможлива, особливо враховуючи воєнний стан. Адже у сучасних умовах громадяни повинні мати доступ до готівки, щоб мати можливість задовільняти свої базові потреби навіть у разі настання ймовірних критичних подій (блекаутів, воєнних дій тощо)", — наголосили в НБУ.

Як пояснили в НБУ, відповідно до чинного законодавства грошові кошти в Україні існують у готівковій (у формі грошових знаків) та безготівковій (у формі записів на рахунках) формах. Обидві форми гривні є законними платіжними засобами, які приймаються усіма особами без будь-яких обмежень на всій території України.

Проте, у НБУ розробляють  ще одну  форму  — цифрові гроші або е-гривні. Така форма грошей буде представляти собою код, а не записи на рахунках у банках чи небанківських установах. Зараз  е-гривні перебувають на стадіїї розробки. НБУ проводить тестування  всіх процесів та аналізує можливий вплив від запуску е-гривні на макроекономічну та фінансову стабільність.

Майбутнє цифрових грошей

"Національний банк планує, що е-гривня функціонуватиме як доповнення до готівкових коштів та коштів, що зберігаються на рахунках, а не як їх замінник. Національний банк не має на меті забороняти використання готівкових коштів", — йдеться у відповіді регулятора на запит ЕП.

Вибір якою формою грошей користуватися НБУ хоче залишити за громадянами навіть після потенційного запуску е-гривні. Подібний підхід використовують і у ЄС.

Коли з’являться цифрові гроші

Слід відзначити, що у вересні-грудні 2018 року НБУ став одним з перших у світі, який запустив проєкт у тестовому форматі - е-гривнями. Тоді обіг обмежили лише 5443 е-гривнями. Ними розраховувалися співробітники самого НБУ, створивши декілька сотень тестових операцій.

Наразі НБУ досліджує іноземний досвід функціонування цифрових грошей та можливості їх програмування.

"Рішення про доцільність широкомасштабного випуску е-гривні в Україні буде прийматись за результатами пілотного проєкту. Згідно до стратегічних документів Національного банку ми плануємо ухвалити таке рішення до кінця першого кварталу 2025 року", — зазначили у Нацбанку.

Нагадаємо, що під час конференції у Лондоні заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма сказав, що Україна планує відмовитись від готівки.За його словами, відмова від готівки допомогла б подолати корупцію та виявити ухилення від сплати податків, для яких готівкові кошти є головним елементом.

 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі