Дефіцит якісного зерна на ринку може стати причиною подорожчання хлібобулочних виробів на 30-35%. Якість українського зерна через червневі засухи і липневі дощі досить низька. Крім того, сильні дощі в ряді регіонів заважають збиранню врожаю. Про це пише Liga.net.
"В деяких областях дощило цілий місяць, більше 30 днів ніхто не виходив у поле. Це більше, ніж період жнив", - зазначає президент Асоціації фермерів і приватних землевласників Іван Томич.
Томич підкреслює, що надмірна вологість в результаті дощів призводить до масових захворювань, проростання, гниття і інших шкідливих факторів, які зменшують валове виробництво і якість зерна.
"У вологому зерні активно розвиваються грибкові мікроорганізми, виділяються мікотоксини, і зерно стає непридатним навіть для корму тварин", - каже Петро Лахай, експерт аграрних ринків Українського клубу аграрного бізнесу.
У той же час глава правління "Київхліба" Володимир Череда каже, що ціна на зерно і борошно зростає щорічно, незалежно від врожаю.
"Наприклад, в 2016 і 2017 роках в Україні збирали рекордний урожай пшениці, але спаду цін не було. Основна частина зерна йде на експорт, і ціна пшениці для внутрішнього ринку формується в портах і залежить від курсу валют", - говорить він.
Така ситуація призведе до того, що ціни на хліб зростуть, відзначають експерти.
"Якщо раніше я давав прогнози, що хліб подорожчає протягом року до наступних жнив на чверть, то з урахуванням нових коректив варто чекати зростання цін на хліб до наступного врожаю на 30-35%", - стверджує Томич.
Повідомлялося, що в 2017/2018 маркетинговому році українські аграрії поставили на зовнішні ринки 39,4 млн тонн зернових культур на $ 6,4 млрд. Найбільшими покупцями українського зерна в цей період стали Єгипет ($ 724 млн, 11,4%), Китай ($ 594 млн., 9,3%), Іспанія ($ 459 млн, 7,2%), Індонезія ($ 375 млн, 5,9%) і Нідерланди ($ 348 млн, 5,5%).