Президент Володимир Зеленський у ході телефонної розмови 17 листопада обговорив з директором-розпорядником МВФ Крісталіна Георгієва умови перегляду програми співпраці. Судячи зі слів глави держави, він вважає, що Україна вже виконала всі умови МВФ для відновлення макрофінансової допомоги.
«На сьогоднішній день всі структурні маяки, передбачені для перегляду програми МВФ, виконано», - процитували Зеленського в Офісі президента.
Зокрема, глава держави згадавухвалення реформи митної та податкової служб, а також роботу Нацбанку і Міністерства фінансів «над зменшенням частки непрацюючих кредитів в банківській системі».
У той же час, директор-розпорядник дала зрозуміти, що МВФ очікує конкретних кроків від влади України в сфері боротьби з корупцією та забезпечення незалежності НБУ.
«Конструктивна телефонна розмова з президентом Зеленським про реалізацію програми МВФ, незалежність центрального банку і зусилля з боротьби з корупцією. Повна згода щодо дій, необхідних для перегляду програми», - написала директор-розпорядник у Twitter.
Constructive call with President @ZelenskyyUa on IMF program implementation, central bank independence and anti-corruption efforts. Full agreement on actions needed prior to program review.
— Kristalina Georgieva (@KGeorgieva) November 17, 2020
Зеленський запевнив Георгієву, що підтримує незалежність НБУ, усвідомлює ризики, пов'язані зі скандальним рішенням Конституційного суду, виступає за «повне повернення е-декларування» і проведення судової реформи. Він також погодився з необхідністю прийняти збалансований бюджет на 2021 рік.
На Банковій заявили, що Георгієва «відзначила швидку реакцію і заходи, вжиті українською владою після рішення КСУ, і додала, що Фонд цінує співпрацю голови НБУ Кирила Шевченка з командою МВФ».
Аналітики Morgan Stanley повідомили, що плани уряду України профінансувати частину дефіциту, закладеного в проєкті держбюджету-2021, за допомогою розміщення облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП) занадто завищені, а значить необхідно домовлятися про фінансування з МВФ.
Однак аналітики відзначають, що, з урахуванням кількості поточних невирішених питань за програмою України з МВФ, отримання навіть одного траншу на $0,7 млрд в цьому році виглядає сумнівним, йдеться в матеріалах інвестиційного банку.
У Мінфіні заявили про те, що не зможуть покрити дефіцит бюджету у 2021 році без траншів МВФ. Повідомлялося про те, що валовий зовнішній борг України виріс на $2,5 млрд, до 122,8 млрд доларів. При цьому практично всі пікові виплати за боргами припадають на IV квартал. Уряд, центральний банк, підприємства і банки за IV квартал 2020 року мають виплатити 5,587 млрд доларів, з яких 71 млн доларів - борг перед МВФ.