Рада Нацбанку напередодні, 26 квітня, затвердила фінансову звітність НБУ за 2023 рік, відповідно до якої буде частина прибутку регулятора буде перераховано до держбюджету.
Як зазначив голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, звітність підтверджена (із застереженням) зовнішнім аудитором - ТОВ "Ернст енд Янг аудиторські послуги».
За підсумками минулого року прибуток НБУ до розподілу склав 76,6 млрд. грн., з них 38,6 млрд. грн. – буде перераховано до бюджету, решта (38 млрд. грн.) – до загальних резервів НБУ.
«Питають, чому не можна перерахувати до бюджету увесь прибуток НБУ? Порядок розподілу прибутку визначено законом про НБУ. Відповідно до якого відрахування до загальних резервів мають становити 10% від середньорічного обсягу грошово-кредитних зобов’язань Національного банку. Це необхідно для забезпечення достатнього власного капіталу НБУ і його стійкості. Можливість робити належні відрахування у резерви є важливою складовою фінансової, операційної і врешті-решт політичної незалежності центрального банку», - пояснив депутат.
Інші основні статті балансу НБУ:
- Активи – 2 392,6 млрд. грн. (+ 434 млрд. грн.) Зростання активів, пов’язано, насамперед, із збільшенням міжнародних резервів, зокрема збільшенням цінних паперів нерезидентів і коштів/депозитів в іноземній валюті та у банківських металах. Нагадаю минулого року міжнародні резерви зросли на 42% (+12 млрд. дол.).
- Зобов’язання – 1 972 млрд. грн. (+341,6 млрд. грн.). Основні статті збільшення зобов’язань – приріст депозитних сертифікатів, емітованих НБУ (+164,1млрд. грн.), приріст коштів банків (+127,4 млрд. грн.), що відображає зростання обов’язкових банківських резервів, і коштів державних та інших установ (+85,9 млрд. грн.) через більший залишок на ЄКР на кінець минулого року.
- Власний капітал – 420 млрд. грн. (+91,9 млрд. грн.). Приріст відбувся за рахунок зростання резервів переоцінки, насамперед, через зміну офіційного курсу гривні до іноземних валют.
Сообщалось, что в Нацбанке считают, что ситуация на валютном рынке контролируется, однако там признали существование определенных девальвационных процессов.