Сьогодні, 1 лютого, у порівнянні з показником у січні російський "Газпром" збільшив транзит газу через територію України майже вдвічі – з 54 млн кубометрів до 107,7 млн кубометрів на добу. При цьому прямі транзитні потужності газопроводу "Ямал-Європа" залишаються незатребуваними. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна
Підсумовуючи роботу в січні зазначається, що транзит газу через Україну становив у середньому 54 млн куб. м на добу (мінімум 43 млн куб. м та максимум 74 млн куб. м), що вдвічі менше, ніж зафіксовано у контракті.
Відповідно до даних Оператора ГТС України, оновлена номінація на прокачування газу через Україну на 1 лютого підвищилася до 107,7 млн куб. м, що близько до величини бронювання за довгостроковим контрактом у 109 млн. куб. м.
Зазначається, що з початку лютого у контрактах із постачальниками газу почнуть діяти нові ціни, що може зробити закупівлю "свіжого" трубопровідного газу більш привабливою, ніж у січні.
"У січні ціна контрактів із постачальниками (якщо розглядати форвард "на місяць вперед") могла бути на третину вище за ціну спотового ринку (інструменти "на день вперед", "всередині дня"). У результаті покупці максимально використовували імпорт зрідженого газу і запаси з підземних сховищ. Така поведінка споживачів у січні виявилася досить несподіваною для "Газпрому". На весь січень "Газпром" забронював потужності Ямал-Європи обсягом 19,3 млн кубометрів на добу, але так і не скористався цією бронею. В результаті магістраль працювала в реверсному режимі, качаючи газ із Німеччини до Польщі», - йдеться у повідомленні.
На лютий "Газпром" не робив місячного бронювання магістралі, це означає, що ринок знову стежитиме за щоденними аукціонами бронювання. Водночас на газову добу 1 лютого "Газпром" так само не бронював потужності польської ділянки газопроводу "Ямал-Європа".
З експортних газопроводів "Газпром" пріоритетно завантажує "Північний потік" (170 млн. куб. м на добу), потім йде завантаження українського газотранспортного коридору (за довгостроковим контрактом заброньовано 109 млн. куб. м на добу). Газопроводу "Ямал-Європа" щодо цього залишається замикаюча або балансуюча роль.
Нагадаємо, що Україна вперше у своїй історії почала фізичний імпорт газу з Угорщини для власних потреб. Угорський напрямок став другим гарантованим маршрутом для імпорту газу в Україну.
Раніше в Операторі ГТС розповіли, як забезпечуватимуть газом українців у разі вторгнення РФ. Систему буде переведено на забезпечення першочергових потреб країни.