Виходячи з критичного стану справ в енергетиці напередодні зими, причому створеного власними руками, в України залишаються три виходи з ситуації, один з яких - перезавантажити керівництво галузі. Про такий можливий розвиток подій заявив експерт з енергетики Микола Тесля.
При цьому, як натякає експерт, бажання звільнитися є і в самого міністра енергетики Германа Галущенка, який практично нічого не вирішує в критичній ситуації, що склалася у підвідомчій йому галузі.
Причини проблем, зазначає експерт, йдуть з Офісу президента, де сидять "реальні очільники галузі", і створюють колапс, який невблаганно насувається.
"Такої кризи неплатежів спеціалісти не пригадують багато років, через неї генерація не може ані закуповувати паливо, ані виконувати ремонти. Без грошей сидять і виробники, і трейдери. Нові очільники галузі прийшли з металургів і не встигли з’ясувати базових вимог до роботи. Міністр (Герман Галущенко, - ред.) лише підписує документи та намагається тихенько звільнитися", - стверджує експерт.
За його словами, навіть при наявних запасах палива майбутній опалювальний сезон може зірватися через банальний брак грошей та нестачу коштів для того, щоб підтримувати низькі тарифи для споживачів.
"Йдеться про універсальну "послугу", розрекламовану та обіцяну президентом два роки поспіль, — низькі тарифи для громадян. У нас усі — і багаті, і бідні — платять за електрику менше, ніж вона коштує. Рецепт щедрості доволі простий. Різницю між реальною вартістю електрики та тарифами сплачує державний "Енергоатом". Та є одна проблема — в "Енергоатому" вже не залишилося грошей", - наголошує експерт.
Тенденція наростає: якщо в липні борг становив 17 млрд грн., то сьогодні він сягнув усіх 20 млрд. І буде збільшуватися, бо неплатежі на ринку зростають, тим більше, Рада захистила всіх, хто не сплачує за спожиту енергію.
"Що роблять у цій ситуації очільники галузі? Вони намагаються розпачливо витягнути з ринку останні наявні кошти. Наприклад, запуском нового "незалежного" державного трейдера — АТ "Енергетична компанія України", що повинен "ефективно" продавати електроенергію в Європу. Поки його ефективність пояснюється товарним кредитом, який йому надав "Енергоатом". Це важко вкладається в голові. "Енергоатом" боргує мільярди, але при цьому кредитує державного трейдера — віддає електроенергію з тривалою відстрочкою на оплату", - наголошує Микола Тесля.
У цій ситуації Україна могла б розраховувати на допомогу міжнародних партнерів. Але є одне "але".
"Маніпуляції з постановкою державних підприємств під ручний контроль роблять такий сценарій малоймовірним. Група товаришів під керівництвом Ростислава Шурми (заступник глави Офісу президента України, - ред.) вперто не здається в спробах запровадити власний менеджмент на підприємствах галузі. Цього тижня вони таки звільнили керівника ОГТСУ Сергія Макогона", - наголосив експерт.
Другий спосіб викрутитися з ситуації — заробити на експорті електроенергії та пройти зиму на цьому ресурсі. "Укренерго" та генерація вже зараз дають таку можливість, і за кілька місяців заробили мільярди гривень.
"Але потік грошей від експорту тане на очах через банальний брак потужності. Як прогледіли ресурс і чому так сталося — ще одна захоплююча історія, вона заслуговує на окрему розповідь", - зазначає експерт.
Третій безвідмовний спосіб, до якого Україна вдавалася вже не раз, це перезавантажити керівництво галузі й почати з чистого листа.
Детальніше про те, в яку ситуацію завели енергетику України напередодні опалювального сезону, читайте в матеріалі Миколи Теслі на ZN.UA - "Міністерство шаурми".
Не встигла Україна розпочати експорт електроенергії, його відразу ж почали ділити. Дивного в цьому нічого немає. Улюблене заняття українського чиновника — розподіл потоків. І не просте, а правильне. На європейських ринках нині дуже смачні ціни, майже втричі вищі, ніж в Україні. Читатйе про це в статті Ігоря Москалевича - "Чи потрібний держтрейдер для енергоекспорту".