Ні в одній країні світу центральний банк країни не може самостійно відповідати за стабільність курсу національної валюти, заявила під час звіту у Верховній Раді України голова Національного банку України Валерія Гонтарєва.
Зокрема, прогресуючу кризу на валютному ринку України голова НБУ пояснила накопиченням макроекономічних дисбалансів на попередні роки, а каталізатором цієї кризи стали анексія Криму і війна в східній Україні.
За даними Гонтарєвої, падіння ВВП в 2014 році склало 7,5%, знецінення гривні - фактично 100%, інфляція - до 25%. Банківська система втратила близько третини депозитів.
У своєму звіті Гонтарєва пояснила, що на час її призначення золотовалютні резерви України становили близько 16 млрд доларів. 8,6 млрд доларів було виділено НАК "Нафтогаз Україна" і 1,3 мільярда - на інтервенції для штучної підтримки курсу гривні.
У той же час, за її словами, в 2013 році за час правління Віктора Януковича на підтримку курсу 8 гривень за долар було витрачено 22 мільярдів гривень.
У зв'язку з цим, глава НБУ підкреслила, що фіксований курс нацвалюти є шляхом до фінансової прірви, тому Нацбанк при її каденції провів "хворобливу" реформу - перейшов до плаваючого валютного курсу. Вона також підкреслила, що під час її головування в НБУ України не повернеться до фіксованого валютного курсу.
З реформ, підкреслила Гонтарєва, НБУ посилила підхід до рефінансування банків, обмежила продаж валюти в одні руки, а також зобов'язала продавати 75% валютної виручки. За час її каденції додаткові стабілізаційні гроші були видані п'ятьма банкам. Згідно з доповіддю, банки повернули НБУ гроші рефінансування на 1 млрд доларів більше, ніж було видано.
Раніше Гонтарєва попередила про більш високої інфляції в 2015 році, ніж очікувалося.