Падіння рубля має виключно негативний вплив на курс гривні, оскільки вплив Росії на економіку України все ще дуже істотний, заявила глава НБУ Валерія Гонтарева.
"Як людина, я дуже радію, напевно, з того, що відбувається з російським рублем. Але виключно як людина. Як главу НБУ, мене це не може радувати, тому що Росія залишається одним з наших великих торгових партнерів, а, отже, девальвація рубля має виключно негативний вплив на наш курс гривні по відношенню до інших валют наших торгових партнерів", - сказала Гонтарева на підсумковій прес-конференції у вівторок, 30 грудня.
Зокрема вона нагадала, що за підсумками січня-листопада нинішнього року Росія займає 21% у зовнішній торгівлі України, в тому числі імпорт в Україну з РФ становить 25%, експорт в РФ - 18%.
Винні "папєрєднікі"
Голова НБУ Валерія Гонтарева вважає винним у нинішньому нестабільному курсі попереднє керівництво Нацбанку, яке витратило на утримання "штучного" курсу гривні в 8 грн/$ більшу частину резервів.
"На підтримку абсолютно "штучного" курсу на рівні 8 гривень (за долар) за останні кілька років колишнім керівництвом Національного банку було витрачено $ 23 млрд валютних резервів", - заявила вона.
Вона зазначила, що тільки з початку цього року - за січень і лютий (коли при владі ще залишався Віктор Янукович) було витрачено більше $ 4 млрд резервів "на підтримку цього штучного курсу".
Фундаментальний курс - 11,7 грн/$
"На початку серпня... гривня досягла свого фундаментального рівня - цей рівень перебував близько 11,70 гривні за долар" - заявила Гонтарева.
"Чому ми вважаємо, що це фундаментальний курс? Тому що саме в цей момент наш рахунок поточних операцій - це рахунок, куди входить наш торговий баланс і наш баланс сервісів і послуг - в цей момент він перебував у повністю збалансованому стані", - пояснила голова НБУ.
Пошук рівноважного курсу продовжується
За словами Гонтаревої, Нацбанк разом з ринком ще продовжує шукати рівноважний курс гривні.
"Не можу сказати, що вже знайшли еквілібріум, ми його досі шукаємо", - сказала вона.
Стабільність гривні - турбота не тільки НБУ
Голова Нацбанку Валерія Гонтарева підкреслила, що стабільність гривні залежить не тільки від дій НБУ, але і від Кабміну. При цьому Нацбанк відповідає не стільки за стабільність обмінного курсу гривні до долара чи євро, а за стабільність грошової одиниці в цілому.
"Тільки консолідована відповідальність всіх гілок влади може говорити не тільки про цінову стабільність нашої валюти, але і про макроекономічну стабільність. Тому це спільна задача як НБУ, так і Кабінету міністрів, так і всіх інших гілок влади в нашій країні", - заявила вона на сьогоднішній прес-конференції.