Сьогодні курс гривні стабілізувався на ринковому рівні, вважає голова Національного банку України Валерія Гонтарева.
"Ситуація на валютному ринку більш-менш стабільна. Валютний курс на сьогодні знаходиться на рівні 25-25,2 гривні/долар. Третій день поспіль Національний банк не виходив на міжбанківський валютний ринок з інтервенціями. Ринок сам знаходить баланс між попитом і пропозицією, в діапазоні 24,8-25,25 грн/$", - сказала вона на підсумковій прес-конференції у четвер, 28 січня.
Гонтарева зазначила, що на ринок впливають як одномоментні, так і фундаментальні фактори. Разом з тим, головними чинниками є фундаментальні, такі як погіршення зовнішньої кон'юнктури, зниження цін на сировинних ринках, закриття ринку Росії для українських експортерів, що відбилося на платіжному балансі країни і, відповідно, на курсі гривні, пояснила глава НБУ.
Крім цього, додала Гонтарева, в даний час валюти всіх країн девальвують по відношенню до долара, особливо у країнах-експортерах, до яких відносяться валюти країн СНД (РФ, Казахстан, Азербайджан), які, в свою чергу, є торговими партнерами України.
У той же час, підкреслила Гонтарева, Україна "знаходиться під парасолькою захисту" з боку МВФ та інших міжнародних партнерів.
Що стосується ситуації на готівковому валютному ринку, то, за її словами, крім фундаментальних факторів, також істотний вплив роблять настрої населення, сезонний фактор, надлишкова ліквідність, яка може бути пов'язана із соціальними виплатами.
Глава НБУ зазначила: коливання курсу будуть, оскільки це невід'ємна частина гнучкого курсоутворення, на яке перейшов Нацбанк.
"Впровадження нефіксованого, гнучкого курсоутворення припускає коливання курсу. Ситуація на валютному ринку залишається прогнозованою та контрольованою", – знову наголосила Гонтарева.
Заявляючи про гнучкий валютний курс, на практиці НБУ здійснює політику його фіксації на певному рівні або в невеликому діапазоні. При цьому Нацбанк не бере жодних зобов'язань щодо його утримання або подальшої його динаміки в майбутньому, заявив ZN.UA екс-заступник голови НБУ Ігор Шумило. Детальніше про монетарну політику НБУ читайте у статті "Девальвація очікувань".