"Необхідні документи вже підписані, просто треба над цим працювати. Ми сподіваємося, що в 2023 році це об'єднання мереж, української та європейської, вже станеться. Це дасть нам можливість, в тому числі і нашій атомній генерації, навіть експортувати електроенергію, і на цьому заробляти. Зараз, насправді, проблема експорту з Білорусі значно перебільшена. Відверто кажучи, там не такі великі обсяги ", – сказав прем'єр-міністр України.
За словами прем'єра Гончарука, українська енергосистема довгий час була поєднана з російською, з білоруською та молдавською. Однак приєднання до європейської енергосистеми, зі слів глави уряду, передбачає відмову від єдиної енергосистеми з Росією і Білорусією."Для того, щоб приєднатися до європейської мережі, нам доведеться відрізуватися від російської і білоруської. Ми від цього нікуди не дінемося, і це історичне рішення вже прийнято. Тобто, до цього ми вже поступово до цього йдемо ", – додав прем'єр Олексій Гончарук.
Раніше повідомлялося, що Рада внесла зміни до закону про ринок електроенергії , якими забороняє імпорт електроенергії з Росії за двосторонніми договорами.
18 вересня Верховна Рада ухвалила закон "Про внесення змін до певних законів України у сфері використання ядерної енергії", в який голова енергетичного комітету парламенту Андрій Герус пролобіював поправку, що дозволила комерційний імпорт електроенергії. Зі слів Геруса, імпорт мав здійснюватися з Білорусі. Однак із 1 жовтня розпочався імпорт електроенергії з Росії, який у листопаді виріс втричі порівняно з жовтнем і зайняв 15% українського ринку. Як наслідок, зупиняються українські ТЕС і шахти.
Раніше народний депутат України, член фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко заявив, що імпорт електроенергії з РФ означає, що ми фінансуємо енергогалузь країни-агресора замість власної. На його думку, ситуацію з відновленням імпорту електроенергії з РФ мусить розслідувати Служба безпеки України.
Верховна Рада у другому читанні і в цілому в середу проголосувала законопроект №2233 про внесення змін у закон "Про ринок електричної енергії", що передбачає серед іншого заборону імпорту за двосторонніми договорами електричної енергії з Російської Федерації. За відповідне рішення на засіданні в середу проголосували 274 народних депутата.
Зокрема, забороняється продаж та/або постачання електроенергії, що імпортується з Російської Федерації, за двосторонніми договорами та на внутрисуточном ринку. У той же час Кабінет міністрів має право скасовувати заборону, визначивши термін поновлення дії такої заборони.
Також до 31 грудня 2020 року регулятор уповноважений обмежувати доступну пропускну здатність, яка розподіляється на добових і місячних аукціонах, в частині міждержавних зв'язків між Україною та державами, які не є сторонами Енергетичного співтовариства. Регулятор також має право анулювати результати річного аукціону, на якому розподілена пропускна здатність на 2020 рік в частині міждержавних зв'язків між Україною та державами, які не є сторонами Енергетичного співтовариства. В такому випадку здійснюється відшкодування коштів, сплачених за розподілене пропускну здатність.
З дня початку функціонування ринку "на добу вперед" до 31 грудня 2019 року включно гранична нижня межа обов'язкового продажу електроенергії виробниками на ринку "на добу вперед" не може бути менше 10% їх місячного обсягу продажів електроенергії відповідно до правил ринку. При цьому з 1 січня 2020-го до 31 грудня 2025 року включно гранична нижня межа обов'язкового місячного обсягу продажів електроенергії виробниками та імпортерами на ринку "на добу вперед" не може бути менше 15% їх місячного обсягу продажів електроенергії відповідно до правил ринку.