Голова НБУ прогнозує нові стрибки курсу через відставки в Кабміні

Нестабільна ситуація в політичній сфері України в останні дні може викликати новий ситуативний ажіотажний попит на валюту і спровокувати більш серйозні наслідки для майбутнього країни, заявила голова Національного банку України Валерія Гонтарева під час виступу у Верховній Раді.
"Одним з важливих рішень Нацбанку ми вважає дотримання режиму гнучкого курсоутворення і неповернення до фіксації обмінного курсу. Національний банк нарешті став регулятором грошово-кредитного ринку, а не відповідальним за курс гривні, яким його зробили за час фіксованого обмінного курсу", - почала Гонтарева свою промову.
За її словами, відтепер Нацбанк відповідає за цінову і фінансову стабільність в державі, а не за курс.
НБУ попереджав, що при переході на гнучке курсоутворення коливання будуть, заявила вона. Разом з тим, зазначила Гонтарева, НБУ визнає, що перехід до гнучкого курсоутворення "відбувався дуже болісно". Голова Нацбанку нагадала, що рік тому це збіглося з ескалацією конфлікту в Донбасі, і тому "супроводжувалося стрімкою девальвацією гривні".
"І сьогодні, на жаль, українці ще не звикли думати категоріями цін, тому що ще думають категоріями курсу і переймаються курсом. Закликаю - не потрібно сприймати коливання курсу, які спостерігаються в останні місяці, як щось екстраординарне", - заявила Гонтарева.
Гонтарева назвала причини, чому на початку 2016 року знову спостерігалися чергові коливання курсу. За її словами, це було пов'язано з великою кількістю вихідних та святкових днів. А також з тим, що в кінці грудня з єдиного казначейського рахунку було сплачено 30 млрд грн (відшкодування ПДВ), що дало бізнесу додаткову ліквідність, яку відразу направили на купівлю валюти на міжбанку.
"Саме тому НБУ виступає за те, щоб всі грошові потоки в економіці були прогнозованими і розподілені в часі", - зазначила глава банківського регулятора.
Крім того, причинами зниження курсу гривні в останні дні Гонтарева назвала політичну нестабільність, пов'язану з гучними відставками в Кабміні і переговорами про його переформатування. Голова НБУ побоюється, що це може стати ще одним фактором для подальшого загострення ситуації на валютному ринку і в цілому в економіці.
"В останні дні, на жаль, додався ще один ситуативний фактор - це політична нестабільність, яка створює невизначеність щодо майбутнього країни і може послужити підставою для ажіотажного попиту на валюту", - сказала вона. Глава центробанку підкреслила: чим швидше налагодиться ситуація на політичному поприщі, тим менше буде розгойдуватися курс гривні.
Гонтарева звернула увагу на те, що резонансні політичні новини завжди відбиваються на динаміці фінансових ринків, і ситуація, що склалася в країні не є винятком. "Наприклад, інвестори в українські суверенні єврооблігації почали розпродаж державного боргу, побоюючись погіршення короткострокової платоспроможності нашої країни. Це призвело до зміщення кривої дохідності українських єврооблігацій", - зазначила вона.
"Також політичні новини розгойдують і курс нашої національної валюти", - додала голова НБУ.
"Всі ці ситуативні фактори підсилили вплив основних, фундаментальних факторів, які тиснули і, на жаль, будуть тиснути і надалі у цьому році", - сказала Гонтарева, зазначивши, що мова йде про погіршення зовнішньоекономічної кон'юнктури.
Разом з тим, Гонтарева констатувала зниження курсу гривні на міжбанку в останні дні: "На сьогодні курс на міжбанківському валютному ринку складає 25,8-26 грн/$", сказала вона.

Заявляючи про гнучкий валютний курс, на практиці НБУ здійснює політику його фіксації на певному рівні або в невеликому діапазоні. При цьому Нацбанк не бере жодних зобов'язань щодо його утримання або подальшої його динаміки в майбутньому, заявив DT.UA екс-заступник голови НБУ Ігор Шумило. Детальніше про монетарну політику НБУ читайте у статті "Девальвація очікувань".
Раніше DT.UA писало про те, що на думку експертів, зовнішньоекономічні фактори для України у 2016-му залишаться негативними.
DT.UA опитало економістів, запропонувавши їм сформулювати основні очікування щодо економічного майбутнього України у 2016-м. Оптимізму в цих прогнозах мало, і в кожному з них звучить заклик до конструктиву, осмислених дій і системного підходу. Більше читатйте в статті Юлії Самаевой "Рік бабака".
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку
