"На одній з нарад я сказав, що існує необхідність, яка прорахована Міненерговугілля, про те, щоб пішла закупівля газу в ПСГ в травні - початку червня... На сьогоднішній день на липень-серпень ціна не знизилася на $ 5, а збільшилася на $ 30", - розповів Насалик журналістам у четвер, 4 серпня.
За його словами, глава "Нафтогазу" ґрунтувався на прогнозах європейських експертів, які в підсумку виявилися невірними.
Згідно з даними Міністерства економіки України, ціна імпортного газу з Європи для України в травні-червні становила $ 181,5 і $ 184,3 за 1 тис. куб м. Тоді як ще на початку 2016 року українські підприємства імпортували газ за набагато вищими цінами: у січні опн $ 231,41 (5542,82 грн), у лютому – $ 200,39, в березні – $ 198,57, у квітні – $ 188,08.
У другому кварталі (квітень, травень і червень) "Нафтогаз" не здійснював імпорт газу з-за кордону.
Прогноз "Нафтогаз" полягав у тому, що з третього кварталу ціна газу на європейських хабах знизитися до найменшого рівня. Саме з липня НАК розраховував відновити закупівлі газу спеціально для закачування в ПСГ.
У той же час реальна ціна газу від "Газпрому", зазначав Коболєв, складе близько $ 173. Раніше він визнав, що сьогодні "Нафтогаз" змушений купувати газ в Європі дорожче, ніж виставлена "Газпромом" ціна на третій квартал.
Причина цього в тому, що НАК не буде закуповувати газу у "Газпрому" за тих умов, які прописані сьогодні в контракті, і щодо яких сторони проводять розгляду в Стокгольмському суді.
Закупівлі газу можливі тільки за умови підписання додаткової угоди до контракту, в якому буде зафіксовано відмову від умови "бери або плати", гарантій його постачання, а також параметри його відбору, оплати, номінації та точки прийому.
ДОПОВНЕНО:
На заяву Насалика відреагував комерційний директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко, опублікувавши пост на своїй сторінці в Facebook. Він пояснив, чому НАК імпортував газу в травні з поставкою у другому кварталі.
По-перше, це було неможливо через економічну недоцільність, по-друге через те, що тривають судові розгляди з "Газпромом".
Так, того, за його словами, на підставі форвардних контрактів на нафтопродукти НАК мав обґрунтоване очікування, що ціна газу за контрактом з "Газпромом" на третій квартал буде нижче цін на європейському ринку. У зв'язку з цим "Нафтогаз" запропонував "Газпрому" підписання додаткової угоди до контракту на купівлю газу, згідно з яким НАК готовий був купувати російський газ.
"Якщо б ми це не зробили, "Газпром" використовував це проти нас у Стокгольмському арбітражі, намагаючись довести, що ми безпідставно порушуємо наші контрактні зобов'язання за принципом "бери або плати", що ми не купуємо газ у "Газпрому" навіть тоді, коли його ціна найнижча, і "Газпром" готовий враховувати всі наші вимоги щодо умов поставок", - зазначив він.
Вітренко пояснив, що, виставивши "Газпрому" за умови підписання доповнень до контракту, "Нафтогаз" не міг би почати контрактувати газ з європейського напрямку, не дочекавшись відповіді від російської компанії.
"Ми з "Газпромом" не в "чапаєва" граємо. Це навіть не шахи. Тому що це складніша від шахів і взагалі - це не гра, оскільки наслідки програшу можуть бути критичними", - резюмував він.
.