"Ми хочемо дізнатися, чому з минулого року не запускається заряджена лава на шахті 1-3 "Новогродівська", хто за цим стоїть, і чому вже протягом п'яти років не вжито жодних дій щодо розвитку виробництва, – каже один з протестувальників, гірник, який представився Олександром. – Керівники різних рівнів нам весь час щось обіцяють, просять почекати і потерпіти, але практичних рішень не роблять. Багато обіцянок надходить і від політиків напередодні парламентських виборів, але хто і що має намір робити – нам невідомо", передає слова гірників телекомпанія "Орбіта".
"Сьогодні на шахтах ДП "Селидіввугілля" видобувається недостатньо вугілля, отже, немає відвантаження, немає палива на побутові потреби, – розповів гірник ділянки УКТ-1 шахти 1-3 "Новогродівська" Дмитро Єгоров. – Зарплата, яку ми отримуємо за важку працю під землею, – мізерна, 5-6 тисяч гривень".
"Зарплати чоловіка нам вистачає тільки на те, щоб оплатити комунальні послуги і прожити рівно один тиждень, не кажучи вже про придбання одягу, взуття чи хоч якийсь відпочинок, – каже молода мама Юлія Чернишова. – Розмір заробітної глави нашої сім'ї незмінний вже протягом восьми років. Але 6 тисяч гривень, коли він приймався на шахту, і така ж сума сьогодні, яку, до того ж, не платять вчасно, просто непорівнянні. Ми змушені постійно звертатися за допомогою до своїх батьків. І це – сім'я шахтаря!"
"Ми зібралися сьогодні, щоб оголосити про свої законні вимоги, – розповів журналістам телекомпанії "Орбіта" один з ініціаторів мітингу, адміністратор соціальної групи "Гірники "Селидіввугілля" Олег Шейко. – Початкові з цих вимог – підвищити посадові оклади працівникам ДП "Селидіввугілля" мінімум на 40-50%. Нинішні зарплати просто принизливі. У зимовий час велику їх частину "з'їдають" комунальні послуги. Ми також вимагаємо запуску лави на шахті 1-3 "Новогродівська" – це дасть видобуток і можливість підвищити зарплату працівникам. Сьогодні благополучною – якщо можна так висловитися – є шахта "Україна", що дає 300 тонн вугілля на добу".
За словами Олега Шейко, у гірників також багато питань щодо відключення підприємств від електропостачання, побутового палива. Однак обговорити всі ці проблеми не з ким, оскільки нікого з керівництва в об'єднанні не знайшлося, а до страйкарів вийшли тільки профспілкові лідери. Та й першого керівника як такого в "Селидіввугіллі" немає – є тільки голова ліквідаційної комісії. Що і як треба ліквідувати – трудящим також не пояснюють.
Учасники акції протесту вирішили ініціювати перед трудовими колективами зупинку виробничих процесів на всіх шахтах ДП "Селидіввугілля", починаючи з третьої зміни 1 липня. Працювати будуть тільки ділянки життєзабезпечення – енергопостачання, вентиляції та водовідливу. Ця інформація відразу ж була поширена серед працівників підприємств через особисті повідомлення і соціальні мережі.
"Ми маємо намір залишатися тут, біля адмінбудинку ДП "Селидіввугілля", до повного задоволення наших вимог, – повідомив журналістам "Орбіти" Олег Шейко. – У найближчі години встановимо намет, в якій будуть постійно чергувати гірники. Свої вимоги оформимо письмово і передамо їх через депутата Верховної ради міністру палива та енергетики і Президентові".
За словами страйкарів, останній раз працівники основних професій отримували зарплату в минулому місяці, але не всі і не в повному обсязі. У представників непромислової групи заборгованість по заробітній платі становить 2-3 місяці.
Про акції протесту в ДП "Селидіввугілля" повідомив на своїй сторінці в Facebook голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець.
"Минулого тижня Кабінет міністрів України вирішив питання виділення бюджетних коштів в розмірі 320 мільйонів гривень на погашення заборгованості перед шахтарями. З них 76,5 мільйона повинно було надійти в "Селидіввугілля". Однак на казначейських рахунках гроші так і не з'явилися, отже, гірники нічого не отримали", - написав профспілковий лідер.
Раніше повідомлялося про те, що шахтарям виплатили борги по зарплаті за березень місяць.Профспілки шахтарів також надіслали президенту Володимиру Зеленському відеозвернення, в якому повідомили про проблеми в галузі. Пізніше Зеленський зібрав РНБО, на засіданні якого обговорювалися проблеми енергетичного сектора.