Податковий борг за останній рік зріс у півтора рази (з 10,7 млрд грн до 16,1 млрд грн) через невиконання Державною податковою службою своїх обов'язків.
Такими є результати перевірки Генпрокуратури, проведеної у травні в ДПС України, повідомляє прес-служба ГПУ.
Перевіркою встановлено, що Державна податкова служба України протягом 2010 - 2011 років покладені на неї завдання належним чином не виконувала.
Органами ДПС належним чином не виконуються вимоги законодавства щодо своєчасного стягнення податків, зборів та інших загальнообов'язкових платежів, повідомляють у Генпрокуратурі. Там відзначають низьку якість контрольно-перевірочної роботи, невживання ефективних заходів щодо скорочення податкового боргу. У даний час існують суми непогашеного боргу, що виникли більше п'яти років тому, підкреслюється у повідомленні.
У той же час, повідомляють у прокуратурі, у порушення вимог Податкового кодексу України, ДПС погодила практику незаконного прийняття податкових декларацій «до відома», звужуючи при цьому коло платників, які мають право на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ. Так, у січні 2011 року ДПС України видано наказ №42 про затвердження Порядку визначення відповідності платника податків критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ. Пунктом 3.3 Порядку в порушення вимог ст. 200 Податкового кодексу України звужено коло платників, які мають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування з ПДВ. Незаконний наказ опротестовано Генеральною прокуратурою з вимогою привести його у відповідність до вимог законодавства.
Незважаючи на заборону, встановлену законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» і Податковим кодексом України, у 2010 році органами ДПС прийнято «до відома» 3,5 тис. декларацій з ПДВ із загальним обсягом постачання 4,4 млрд грн, у 2011 році - 300 декларацій з обсягом поставки 2,4 млрд грн.
Мільйонних втрат державного бюджету завдають зловживання і халатність службовців податкових органів, резюмується у повідомленні ГПУ.
За результатами проведених поточного року перевірок у сфері оподаткування органами прокуратури порушено 202 кримінальні справи, з яких 61 направлено до суду, внесено майже 2,5 тис. приписів та подань, подано 471 протест, притягнуто до відповідальності 1,3 тис. посадових осіб, за прокурорського втручання відшкодовано 224 млн грн.