Видача кредитів населенню за рахунок коштів з-за кордону може призвести до повторення кризових явищ в економіці. Таку думку висловив директор Інституту економіки і прогнозування НАНУ, член Ради НБУ Валерій Геєць 22 вересня під час засідання Фінансового прес-клубу «Інфляція і курс: чи можливі рецидиви дворічної давності?» (Захід провела Ліга фінансового розвитку за підтримки «Дзеркала тижня» та Проекту USAID «Розвиток фінансового сектора» (FINREP).
«Якщо сьогоднішні інвестиції або запозичені ресурси, які вводяться в економіку, будуть використовуватися для споживчого кредитування, то за сценарієм далі будуть труднощі. Не сьогодні, не завтра, а пізніше. Якщо при цьому буде працювати механізм інвестування та ресурси, які зміцнюють курс і потенційно роблять наш експорт менш конкурентоспроможним, не спрацюють, і ми на виході не отримаємо більш ефективну і більш конкурентоспроможну економіку, то, зрозуміло, потрібно очікувати неприємностей», - зазначив Валерій Геєць .
Його теза про небезпеку повторення докризового статус-кво, коли за рахунок зовнішніх позик через споживацьке кредитування стимулювався імпорт, підтримали й інші банкіри. Водночас віце-президент Альфа-Банку Роман Шпек висловив переконання, що рецидивів 2007-2008 року не буде, оскільки банки на цьому вже «набили собі шишки».
Голова правління «Дочірнього банку Ощадбанку Росії» Ігор Юшко також запевнив, що навіть після закінчення дії антикризових обмежень щодо кредитування населення в іноземній валюті (за умови, що вони не будуть продовжені) банки не кинуться масштабно кредитувати населення. Крім того, він закликав не забувати про той факт, що потенційна активізація банків у кредитуванні фізичних осіб залежить і від власне затребуваності позик серед клієнтів.
За словами керівника української «дочки» Сбербанку Росії, позичальник зразка 2010 став значно обережніше, ніж він був у 2005 році: перед тим, як оформити позику, він двічі подумає.
Докладний звіт про засідання Фінансового прес-клубу читайте у спецпроекті «Банківський ККД"