«Газпром» готовий припинити постачання газу до Польщі, Україна - на черзі

Поділитися
Росія на прикладі Польщі має намір показати Україні, що знижувати ціну газу не має наміру. За словами джерела в російській монополії, якщо суд скасує невигідну для Польщі угоду, «Газпром» просто припинить постачання газу у цю країну. Більше того, попереджають у компанії, домогтися підписання більш вигідної угоду після такого у Польщі навряд чи вийде.

Російський «Газпром» відмовляється від подальшого зниження цін на газ для європейських споживачів, а в разі програшу в судах обіцяє припинити їм постачання. Першою в цьому списку може виявитися Польща: джерело у російській компанії стверджує, що жорстка позиція щодо цієї країни безпосередньо пов'язана з Україною.

У п'ятницю, 20 липня, генеральний директор польської PGNiG Гражина Петровська-Олива заявила, що не бачить можливості без суду врегулювати конфлікт з "Газпромом" щодо перегляду контракту і зниження ціни газу. "Арбітражний процес не виключав переговорів з "Газпромом", але в даний момент позиції обох сторін не дають підстав для полюбовної угоди", - зазначила вона.

У прес-службі "Газпрому" від коментарів відмовилися, але джерело в компанії пояснило, що знижувати ціни для PGNiG "Газпром" не буде, щоб не створювати прецеденту, "яким могла б скористатися Україна".

"Всі компанії, яким ми раніше надали знижки, так чи інакше співпрацюють з нами. Польська PGNiG, як і "Нафтогаз", тримається осторонь, а тому давати їм знижки абсолютно нелогічно", - заявило джерело газеті "Коммерсантъ-Украина".

Путін натякнув, що знижку на газ Україна отримає, тільки допустивши Росію до ГТС

Джерело стверджує, що «Газпром» тепер «жорсткіше відстоює свої інтереси», оскільки став менше залежати від транзиту через територію Польщі після введення в експлуатацію газопроводу Nord Stream («Північний потік»).

«Якщо суд скасує нашу угоду з Польщею, ми припинимо її виконувати і зупинимо постачання палива до країни. Нехай після цього польська сторона переконає нас підписати більш вигідну угоду», - заявив співрозмовник видання у російській монополії.

Офіційно у Міненерго України заяви «Газпрому» не коментують. Але високопоставлене джерело у відомстві визнає, що в міністерстві не зацікавлені в повторенні ситуацій 2006 та 2009 років (тоді «Газпром» демонстративно перекривав «газовий вентиль» для України через те, що «Нафтогаз» не зміг домовитися про ціну постачань).

«Європейці в нинішньому конфлікті навряд чи відкрито встануть на нашу сторону», - вважає джерело у Міненерго України.

Євросоюз вже у п'ятницю висловив свою думку. Голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу застеріг Україну та Росію від можливої газової кризи. "Важливо, щоб поточні переговори України і Росії про зниження ціни газу не загрожували постачанню в Європу, - сказав пан Баррозу. - На жаль, ми маємо досвід проблем в енергетичних відносинах України та Росії. Страждали від цього і в ЄС. Багато європейців добре пам'ятають газову кризу 2009 року".

Разом з тим навіть в разі припинення постачань, як і при попередніх конфліктах, "Нафтогаз" зможе відбирати необхідний країні обсяг палива, вважає директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич. "У цьому випадку газ просто оплачувався заднім числом, і Україна ще жодного разу не зазнала штрафних санкцій ні перед Європою, ні перед "Газпромом". А ось російська монополія зазнала збитків, і дуже значних. Їй довелося заплатити недодержки за недопостачання палива", - каже пан Марунич.

Нагадаємо, у 2009 році "Газпром" скоротив постачання в Європу на чверть, через що сталися перебої з газом в Болгарії, Італії, Угорщині, Польщі та інших країнах Східної Європи. Тоді європейські компанії виставили "Газпрому" претензії на загальну суму понад $1,1 млрд, і російська компанія була змушена задовольнити більшу частину з них.

Технічно договори укладені між покупцями і "Газпромом", тому відшкодування збитків від недопостачань юридично лягає на російську монополію, відзначає партнер юрфірми "Ілляшев і партнери" Роман Марченко. За словами члена комітету Верховної ради з ПЕК Олександра Гудими, якщо суд визнає недійсною нинішню угоду з "Газпромом", чинними можуть бути визнані попередні контракти, за якими "Нафтогаз" отримував паливо в 2006-2008 роках. "Формально минулу угоду ніхто не скасовував, вона не діє, лише поки є новий договір, укладений в 2009 році, - говорить пан Гудима. - Скасування нового договору дає можливість отримувати газ за старим".

Нагадаємо, що PGNiG подала позов до "Газпрому" до Стокгольмського арбітражного суду, вимагаючи зниження цін на газ у кінці 2011 року. Це сталося після того, як "Газпром" відмовився переглядати формулу ціни для польської компанії, хоча надав 15%-ві знижки на 2011 рік Естонії та Латвії, а також погодився змінити методики розрахунку ціни для таких споживачів, як E.On Ruhrgas, GDF Suez і Eni. PGNiG вимагала знижки у 10% і зміни формули ціни.

Позови до "Газпрому" подавали також грецька DEPA, італійська Edison і німецькі RWE і E.On, які в підсумку домоглися зниження ціни. "Газпром" уклав з цими компаніями мирову угоду, але арбітраж встиг винести ряд проміжних рішень, які були не на користь російської монополії. !zn

Читайте також:

Україна має намір закупити у Росії в 2013 році менше газу, ніж передбачено контрактом

«Газпром» може подати до суду на Україну за скорочення закупівель газу

Україна має намір закупити у Росії на третину менше газу, ніж розраховує «Газпром»

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі