Автори відзначають, що сьогодні російський газовий монополіст відчуває гостру потребу у доступі до вигідних зарубіжних кредитних коштів. Однією з можливостей є використання глобального руху в захист клімату та відповідних преференційних схем фінансування з допомогою "зелених" облігацій.
Так, Росія ще з 2006 року почала системну роботу щодо забезпечення можливості залучити подібні позики, створивши необхідні фінансові механізми і запровадивши практику звіту про екологічний вимір діяльності компаній, подібних до "Газпрому".
"Тепер, маючи обмеження щодо кредитування через санкції США і ЄС, російський монополіст почав приділяти ще більше уваги "екологічним інвестиціям" і, відповідно, готує свої звіти з даними про зменшення викидів СО2 унаслідок реалізації тих чи інших точкових екологічних проектів у місцях видобутку і, особливо, транспортування природного газу. Не випадково при характеристиках "Північного потоку-2" використовуються такі кліше, як "шлях до досягнення кліматичних цілей", "доступ до низьковуглецевого джерела енергії", "найекологічніший маршрут постачання природного газу" тощо", - йдеться в статті.
Фахівці звертають увагу на те, що видання Forbes ще в 2015 році прогнозувало стрімке зростання ринку "зелених" облігацій: з 14 млрд євро у 2014-му до більш ніж 100 млрд євро у 2016-му.
Даний ринок активно освоюється російським монополістом. Так, в листопаді минулого року "Газпром" скористався допомогою американської інвестиційної компанії Goldman Sachs і розмістив на міжнародному ринку єврооблігації класу "облігація сталого розвитку" (sustainable development bond) на загальну суму 1 млрд євро під 3,125% річних зі строком погашення до 17 листопада 2023 р. Автори зазначають, що це була найбільш вигідна ставка "Газпрому" зрозміщення облігацій в іноземній валюті.
Фахівці вказують й на інші випуски облігацій "Газпрому".
6 березня 2016 р. "Газпром" розмістив єврооблігації на 500 млн швейцарських франків з купоном 3,375% річних.
23 листопада 2016 р. відбулося розміщення "Газпромом" єврооблігацій на загальну суму 500 млн швейцарських франків з річною ставкою 2,75%. Важливу роль в успіху операції зіграв німецький Deutsche Bank.
Вже в 2017 році, 30 березня, "Газпром" розмістив семирічні єврооблігації на загальну суму 850 млн фунтів стерлінгів з річним купоном 4,25% за сприяння трейдера GMSA Investments Ltd.
"Загальний портфель запозичень, які "Газпром" планує отримати в 2017 р., орієнтовно становитиме близько 3 млрд дол. Цілком імовірним є повторення і розширення такої практики наступного року, що робить існуючий санкційний режим щодо РФ неефективним і збільшує можливості для забезпечення фінансування принаймні первинних потреб при реалізації проекту "Північний потік-2".", - відзначають експерти.
На думку авторів, перекрити цей фінансовий ресурс для "Газпрому" буде набагато складніше, ніж обмежити доступ до традиційних позиками у великих інвесторів. Формально, виконання критеріїв про екологічність і сталий розвиток є достатньою передумовою для отримання доступу до "зелених" інвестицій та підтримується усіма провідними країнами світу.
Проект "Північний потік-2" передбачає будівництво двох ниток газопроводу загальною потужністю 55 млрд куб. м газу в рік від узбережжя Росії через Балтійське море до Німеччини.
Як повідомлялося, західні компанії відмовилися фінансувати будівництво "Північного потоку-2", і тепер витрати "Газпрому" на реалізацію збільшаться удвічі – до 1 мільярд 750 мільйонів доларів.
Детальніше про перспективи реалізації російського проекту "Північний потік-2" читайте в статті Олега Гички, Олександра Сущенка, Марини Степури та Анни Котіної "Мекленбурзький синдром, або "Північний потік-2" - труба європейського розбрату" у тижневику "Дзеркало тижня. Украаина".