І Росії, і Україні потрібно зберегти експорт зерна. Але російські об’єми виробництва і експорту затьмарюють українські, що робить Москву найбільшим бенефіціаром продовження зернової угоди.
Про це пише Forbes, нагадуючи, що навколо останнього продовження дії домовленостей між Україною, Туреччиною, ООН і Росією було дуже багато шуму. Однак, правда в тому, що немає причин боятися, чи буде зерно й надалі надходити з Чорного моря на міжнародні ринки. Буде!
«Росія не зацікавлена в підриві потоку зерна (за виключенням українського), тому що вона - головний бенефіціар вільного потоку товарів через Чорне море. В України немає вибору, окрім як підтримувати угоду. У неї немає життєздатного варіанту, окрім як погодитися на угоду про транспортування зерна через море не залежно від умов. Туреччина постає у вигідному політичному світлі, дозволяючи зерну проходити через протоки. Вона отримує мита і отримує вигоду від економічної і політичної позиції, допомігши «домовитися» про угоду. Всі у виграші. Але Росія - найбільший переможець», - пояснює видання.
Згідно зі свіжими даними Міністерства сільського господарства США, Росія експортує 43,5 мільйони тонн пшениці в той час, як Україна - лише 13,5 мільйони, і це за умови, якщо росіяни не будуть сповільнювати українські вантажі або бомбити українські експортні порти. А Москва робила одне і інше регулярно з початку війни.
Росія також експортує інші товари через Чорне море, зокрема нафту і мінерали. Все це сильно залежить від проходження кораблів через Чорноморські протоки, які контролює Туреччина.
«Росія буде блефувати і використовувати риторику, щоб здобути піар-перевагу на переговорах. Але вона не зупинить зернову угоду. У Туреччини і України насправді немає іншого вибору, окрім як йти далі цим шляхом. Розмови про тривалість - 60 днів, півроку або рік, скільки завгодно - насправді не реальні. Росії потрібно, щоб товари проходили через Чорне море. Україна і Туреччина просто випадкові бенефіціари. І Росія може робити все, що вона робила з початку війни, щоб нашкодити Україні, зокрема, сповільнювати перевірки зерна, щоб загальмувати експорт українських об’ємів, а також завдавати удари по головних експортних портах, таких як Одеса, щоб зупинити експорт взагалі», - пише видання.
Forbes наголошує, що зерно буде надходити з Чорного моря зараз і в майбутньому. Тому що це в інтересах усіх сторін. І будь-який інший результат просто навіть не може обговорюватися. Будь-які розмови про протилежне - це лише політичне позування і не більше того.