Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) прийняв рішення про зняття тимчасового обмеження на виплати, які раніше були заморожені через "дроблення" великих вкладів на більш дрібні суми напередодні введення в "Дельта Банк" тимчасової адміністрації.
Виплати вкладникам неплатоспроможного "Дельта Банку" стартували з 11 червня. За оцінками НБУ, належить виплатити відшкодування на рівні 13,1 млрд грн на користь більш 500 тис. вкладників. При цьому Фонд гарантування вкладів вирішив тимчасово заморозити на 2-3 місяці виплати 3,1 млрд грн депозитів для 18 тис. вкладників, які мають ознаки дроблення. При цьому в "чорний" чи "сірий" список потрапили не тільки нові рахунки, але й старі, відкриті задовго до визнання "Дельти" проблемним банком.
Як зазначає ФГВФО, тимчасові обмеження щодо виплати гарантованого відшкодування планується зняти відносно більше 75% з вищевказаних 18 тис. вкладників. Тимчасовий адміністратор "Дельти" опрацьовує питання, як здійснити це на практиці.
Фонд пояснює своє рішення тим, що в ході перевірки "встановив факти несвоєчасного доведення до посадових осіб відділень банку вимог Національного банку не нарощувати гарантовані вклади при визнанні банку проблемним, у зв'язку з чим співробітники відділень не виконали встановлені вимоги НБУ.
Одночасно фонд нагадує, що зняття обмежень не стосується рахунків юридичних осіб та фізичних осіб–підприємців, фізосіб-інсайдерів (пов'язаних осіб) банку, а також рахунків фізосіб, вклади яких не гарантуються в рамках закону "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Також повідомляється, що тимчасовий адміністратор банку в двотижневий строк звернеться в правоохоронні органи із заявами щодо керівництва "Дельта Банку" за фактом несвоєчасного доведення до підлеглих інформації про встановлені обмеження НБУ при визнанні банку проблемним.
НБУ визнав неплатоспроможним входить до групи найбільших "Дельта Банк" 2 березня, потім Фонд гарантування вкладів фізичних осіб ввів у банк тимчасову адміністрацію.
При цьому раніше в НБУ та Мінфіні націоналізацію "Дельта Банку", але вирішили відмовитися від цієї ідеї через дорожнечу такого варіанту порятунку банку для держави.
У липні Печерський суд дав дозвіл Прокуратурі на проведення позапланової ревізійної перевірки банку за фактом придбання банком валюти на $ 535,3 млн за рахунок 4,1 млрд грн отриманого від НБУ рефінансування. Валюта потім була перерахована за кордон 12 компаніям співробітників банку. Раніше ZN.UA докладно описувало, як з "Дельта Банку" виводилися активи.
"Дельта Банк" працює на ринку України з 2006 року і входив у групу найбільших банків. Основними акціонерами банку є бізнесмен Микола Лагун – 70,61% і компанія Cargill Financial Services International Inc. (США) – 29,39%.
Як писало ZN.UA, сьогодні система гарантування вкладів в Україні перетворилася в лотерею. Причому вкладника не тільки чекає "виграш" у вигляді його ж власних заощаджень, але і може загрожувати кримінальна відповідальність.
Перші банкрутства банків показали, що порятунок заощаджень вкладників - справа рук самих вкладників. А тому масового характеру набуло таке явище, як дроблення вкладів. Тобто перекидання в межах одного банку частини заощаджень, що перевищують 200 тис. (у тому числі через стрибок курсу гривні до долара), на рахунки родичів. У разі визнання банку неплатоспроможним вони нарівні з усіма можуть претендувати на відшкодування коштів. Законом такі операції не заборонені. Уряд своїм законопроектом №2045-а спробував заборонити відшкодування коштів за вкладами, відкритими в результаті дроблення. Але під натиском переляканих вкладників, які не вірять, що в нашій країні закон зворотної сили не має, ця норма не пройшла. Зате пройшла норма, що дозволяє визнавати такі договори нікчемними. Але для їх виявлення фонду ще належить розробити порядок. Хоча до цього він обходився і без нього.
Дроблення вкладів - це справді збільшення навантаження на ФГВФО. А тому чиновники з самого початку повального банкрутства банків під приводом виявлених в цьому питанні зловживань стали шукати способи прикрити законної лазівку, притягуючи за вуха то одну, то іншу статтю для визнання депозитних договорів нікчемними, а дій вкладників - шахрайськими. "Вступивши в злочинний зговір з працівниками банку з метою заволодіння грошима фонду", - ось формулювання з судових позовів проти вкладників. І тільки після того, як суди стали виносити рішення на користь громадян, риторика змінилася.