Україна має намір досягти відчутного прогресу в зниженні вартості банкрутства банків для держави, в тому числі за рахунок поправок в законодавство і надання Фонду гарантування вкладів фізосіб права (ФГВФО) на судове врегулювання з пов'язаними особами. Про це наголошується в меморандумі Міжнародного валютного фонду за новою 18-ти місячної Програми Stand-by для України.
Зокрема, заплановано прийняття поправок до закону про ФГВФО в якості структурного маяка на кінець жовтня 2020 року, які посилять можливості Фонду вимагати відшкодування збитків від пов'язаних сторін, не проявляючи дефіцит у ліквідаційному майні, і без закінчення строку позовної давності.
"ФГВФО буде уповноважений укладати судове врегулювання з пов'язаними сторонами, за умови чітких гарантій (наприклад, після підтвердження незалежним аудитом того, що перспективи відновлення в розумні терміни обмежені без врегулювання, враховуючи фінансовий стан пов'язаних осіб, захищаючи права ФГВФО на дострокове врегулювання у разі порушення, у тому числі через заставу і через прозоре інформування громадськості про таких угодах)", – сказано в документі.
Ці поправки також будуть сприяти впровадженню тимчасових заходів щодо пов'язаних осіб під час цивільних позовів і визнають статус ФГВФО як потерпілого у кримінальному судочинстві.
Перед прийняттям цього закону до кінця червня заплановано розробити стратегічний документ, в якому буде запропоновано комплекс надійних заходів по поліпшенню повернення активів колишніх власників збанкрутілих банків та пов'язаних з ними осіб, у тому числі шляхом використання адміністративних механізмів, за яким потім будуть проведені консультації з фахівцями МВФ.
Крім того, в законопроекті, який розробляється на заміну закону про фінансові послуги, бенефіціарні власники збанкрутілих банків будуть позбавлені права участі у небанківських фінансових установах у статусі власника або керівника, і це буде додатково підтримуватися відповідними вимогами до декларування. НБУ буде приймати примусові дії проти таких власників і керівників.
Згідно з меморандумом, нові поправки до банківського законопроекту також зажадають від банків розкривати інформацію про пов'язаних сторони, які не виконують своїх зобов'язань більше 180 календарних днів.
Рада директорів Міжнародного валютного фонду затвердила програму співпраці з Україною на 5 мільярдів доларів. Нова програма розрахована на 18 місяців.
Перший транш у розмірі $ 2,1 млрд вже надійшов в Україну, але для отримання решти $ 2,9 млрд Києву потрібно буде виконати низку умов і дотримуватися певних зобов'язань, що містяться в Меморандумі, повний текст якого з'явився 11 червня.
Програма Stand-by зосереджена на підтриманні макроекономічної і фінансової стабільності і буде охоплювати ряд сфер.