Як відзначають аналітики міжнародного рейтингового агентства Fitch Ratings, у разі, якщо за підсумками голосування греки відмовляться від вже затвердженої програми та засобів ззовні, дефолт Греції стане практично неминучим, що може спричинити її вихід з єврозони.
«Невизначеність у питанні того, чи прийме Греція допомогу ЄС-МВФ і чи буде проводити програму реструктуризації боргу, також підсилює невизначеність щодо збитків, яких можуть зазнати кредитори країни, і подальшої рекапіталізації банків», - наголошується в коментарі Fitch.
Агентство порекомендувало EFSF і ЄЦБ бути готовими здійснити інтервенції на вторинному ринку держоблігацій єврозони, щоб не допустити поширення кризи на облігації інших країн, особливо Італії та Іспанії.
У разі якщо греки на референдумі відмовляться від допомоги ЄС-МВФ, наслідки буде важко передбачити. У разі затяжних і складних перемовин між урядом Греції та «трійкою» (ЄЦБ, МВФ і Єврокомісією) цілком можливо, що нової угоди досягти не вдасться. Враховуючи більш ніж значні суми боргу, які країна має погасити вже на початку 2012 року, без зовнішньої фінансової підтримки справа може скінчитися примусовим і некерованим суверенним дефолтом Греції, вважають аналітики Fitch.
Агентство нагадує, що нездатність європейських лідерів оприлюднити виразну програму виходу з боргової кризи стала причиною погіршення ситуації в регіоні. Відсутність фінансової стабільності сприяє наростанню тиску на рейтинги інших держав єврозони.
Нагадаємо, у понеділок, 31 жовтня, прем'єр-міністр Греції Георгіос Папандреу заявив, що в країні буде проведено референдум щодо нової угоди про борги, якої було досягнуто з європейськими лідерами минулого тижня. Зокрема, на загальне голосування грецький уряд має намір винести питання про готовність громадян прийняти політику жорсткої економії бюджетних коштів в обмін на новий пакет допомоги Євросоюзу.
Враховуючи протестні настрої у Греції, є значна ймовірність, що греки відхилять вже затверджену програму реструктуризації боргів країни, яка передбачає скорочення дефіциту бюджету за рахунок скорочення зарплат, робочих місць та інших непопулярних заходів.
Ринки миттєво відреагували на ініціативи уряду різким падінням індексів, а президент Франції Ніколя Саркозі скликає екстрене засідання уряду і має намір провести перемовини з цього приводу з канцлером Німеччини Ангелою Меркель.