Через збройне вторгнення в Україну Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) усунула Росію від впливу на прийняття рішень в організації, та розглядає віднесення РФ в "чорний список" країн-терирористів. Про це йдеться в листі президент FATF Маркуса Плайер на ім'я голови Держфінмоніторингу України (підрозділ фінансової розвідки, - ред.) Ігоря Черкаського, який є у розпорядженні ZN.UA.
"Члени FATF провели інтенсивні дискусії щодо поточної ситуації в Україні. FATF уважно стежить за ситуацією і можна відзначити, що вплив Російської Федерації на FATF значно зменшився", - йдеться в листі.
"У світлі військового вторгнення Російської Федерації в Україну, у FATF серйозно занепокоєні впливом цього вторгнення на середовище ризиків відмивання грошей та фінансування тероризму", - зазначає Маркус Плайер.
Також, за словами голови FATF, триває розгляд питання про внесення Росії до санкційного списку.
"Державна служба фінансового моніторингу України подала офіційно кандидатуру Російської Федерації до процесу ICRG через Секретаріат MONEYVAL. Це питання наразі вирішується відповідно до процедури", - інформує у листі Маркус Плайер.
Нагадаємо, чорний список FATF є переліком країн, які не дотримуються міжнародних норм, пов'язаних з грошовими потоками, що генеруються від злочинної діяльності та спрямовані на фінансування тероризму. Потраплення країни до цього списку автоматично позбавляє її міжнародної підтримки, а юридичні та фізичні особи з цих країн зазнають максимальних труднощів під час міжнародної діяльності. Крім чорного списку FATF є ще сірий список. В останньому містяться країни, які перебувають під підвищеним контролем організації. "Вlack", і "grey" списки FATF періодично переглядаються.
Раніше Держфінмоніторинг кілька разів направляв у FATF факти проти РФ як країни-терориста. Зокрема, на початку березня Держфінмоніторинг повідомляв про яскравий прояв ядерного тероризму з боку Росії - озброєне захоплення найбільшої у Європі Запорізької атомної електростанції, яка у 10 разів є потужнішою за Чорнобильську атомну електростанцію. Станція знаходиться під окупацією РФ до сьогодні.
Держфінмоніторинг також направляв клопотання щодо виключення Російської Федерації із FATF та EGMONT GROUP.
Державна служба фінансового моніторингу України офіційно подала кандидатуру Російської Федерації до процесу ICRG (внесення до "чорного" списку FATF, - ред.) через Секретаріат MONEYVAL.
Відомо також, що на поточному тижні міністр фінансів України Сергій Марченко звернувся до 37 міністрів фінансів країн-членів та спостерігачів Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) з проханням розглянути можливість виключення Російської Федерації з FATF та включення її до "чорного списку" FATF. Причиною цього є грубе порушення Росією загальних принципів FATF, недотримання стандартів FATF та її вплив на безпекову ситуацію в Україні та світі.
Останні події вказують на те, що Російська Федерація зловживає своїм становищем члена FATF, не дотримується стандартів цієї організації. Крім того, Росія підриває глобальні зусилля щодо запобігання фінансуванню тероризму, поширенню зброї масового ураження та відмиванню грошей.