Європа скаржиться на скорочення поставок російського газу. Винною вважають Україну.
Європа скаржиться на скорочення поставок російського газу. Італія недоотримала вже 20% від добової норми. «Газпром» стверджує, що повністю виконує експортні зобов'язання, а от Україна, що «сидить на транзитних трубах», збільшила відбір газу до рівнів, що перевищують контрактні. Але експерти не виключають, що в передвиборний період монополія могла перенаправити частину потоків на внутрішній ринок.
Скаржиться на «Газпром» і Польща. Обсяг поставок російського природного газу знизився на 7%, повідомив енергетичний польський концерн PGNiG.
Польща змушена скорочувати поставки газу на найбільші підприємства країни, в тому числі заводи «Орлен» і ряд хімічних комбінатів, щоб забезпечити газом побутових споживачів та енергетиків: у деяких регіонах країни температура опускається ночами до 30 градусів морозу.
«Газпром» стверджує, що в повному обсязі виконує свої зобов'язання з закордонних поставок.
«В умовах суворої зими в Росії і Європі наша компанія максимально збільшила постачання газу не тільки в європейські країни, але і в країни СНД - зокрема, в Білорусію та Україну, і одночасно збільшила підйом "блакитного палива" з підземних сховищ» - заявив у четвер заступник голови правління «Газпрома» Олександр Медведєв.
Він підкреслив, у переведенні на річні обсяги рівень поставок сьогодні рівнозначний 180 млрд кубометрів, тоді як у 2011 році в Європу було експортовано 150 млрд кубометрів газу.
Але більше газу в умовах морозної зими потрібно і Україні.
«Сидячи на транзитних трубах, Україна відбирає зараз газ на рівні річного обсягу в 60 млрд кубометрів, що значно більше контрактних обсягів (52 млрд. кубів. - «Газета.Ru»), - сказав він.
На думку італійців, причина, з якої скоротилася подача російської газу в Італію, найпевніше, полягає в тривалих морозах у країнах Європи і, як наслідок, у збільшенні споживання природного газу цими країнами.
У свою чергу, Україна заявляє, що повністю виконує свої зобов'язання з транзиту російського газу до Європи.
НАК «Нафтогаз Україна» повідомили, що «обсяги транзиту і відбору імпортованого природного газу знаходяться на рівні, визначеному контрактом з ВАТ «Газпром», а збільшення споживання природного газу в Україні, що пов'язане з сильнимим морозами, компенсується виключно за рахунок відбору газу з українських підземних газосховищ».
Не відбирають зайвого й інші транзитні країни, зазначає глава East European Gas Analysis Михайло Корчемкін. «Італія отримує російський газ через Україну, Словаччину та Австрію, - пояснює експерт. - Найбільша частка поставок йде через Словаччину. За тиждень загальні поставки в цю країну (транзитні і для самих словаків) знизилися на 36% (77 млн кубів)».