Єврокомісія подала план щодо подальшого розвитку єдиного економічного і валютного союзу (Economic and monetary union; EMU), до якого належать всі країни ЄС, за винятком Великобританії та Данії, які раніше відмовилися від намірів приєднатися до зони євро.
На першому етапі - від півроку до півтора років - країни повинні узгодити наділення Європейського центрального банку (ЄЦБ) наглядовими повноваженнями та ініціювати механізм прямого викупу банків через ESM.
- Єврозона залишається гальмом для світового економічного зростання
Після узгодження семирічного бюджету ЄС сторони приступлять до створення прообразу окремого бюджету валютного блоку - фонду "інтеграції та підвищення конкурентоспроможності", кошти якого використовуватимуться для "прискорення структурних реформ". Країни зможуть розраховувати на допомогу в обмін на виконання низки умов, прописаних в окремих "контрактах" з Єврокомісією, пише «Коммерсантъ-Украина».
У середньостроковій перспективі (від 18 місяців до п'яти років) в Єврокомісії розраховують на зміну Лісабонського договору і випуск єдиних євробондів. Подібній політиці, що передбачає непряме фінансування "проблемних країн" за рахунок більш стійких економік, чинять опір Німеччина, Австрія та Нідерланди.
Передбачається між тим створення єдиного казначейства - своєрідного міністерства фінансів на базі Єврокомісії, яке буде наділятися повноваженнями щодо контролю над збором і витратами податків.
На фінальній стадії створення EMU (через п'ять років) має бути сформований єдиний бюджет зони євро, з якого учасниці блоку за необхідності зможуть отримати фіскальну підтримку. При цьому відбудеться "остаточне усуспільнення публічних боргів окремих держав".
Остаточна версія документа, яку належить узгодити з главами Європейської ради і Єврогрупи, буде обговорюватися лідерами ЄС на саміті 13-14 грудня, тоді ж сторони здійснять другу спробу затвердити семирічний європейський бюджет, який в Єврокомісії пропонували наростити до 1 трлн євро.
На грудень перенесено і наділення ЄЦБ функціями нагляду над системно-важливими і великими національними банками. Не визначені критерії віднесення банку під контроль ЄЦБ: вивчається як критерій суми активів - від 2,5 млрд до 20 млрд євро, - так і прив'язка активів до частки ВВП. !zn
Читайте також:
Європа вступає в нову фазу боротьби з кризою
Світова економіка знаходиться в найкращій формі за останні півтора року
Польща буде готова ввести євро в 2015 році